×

Jak prawidłowo wybrać oświetlenie do kuchni?

oświetlenie kuchenne

Jak prawidłowo wybrać oświetlenie do kuchni?

Oświetlenie do kuchni – dlaczego jest tak ważne? Nie od dziś wiadomo, że kuchnia jest sercem domu. Nie tylko przygotowujemy w niej posiłki, często to właśnie w kuchni odbywają się spotkania towarzyskie bądź rodzinne. Kuchnia to jednak przede wszystkim funkcjonalność, a jej najważniejszym punktem jest oświetlenie. Jak prawidłowo wybrać oświetlenie do kuchni? Nie jest to tak prosta sprawa, jak mogłoby się wydawać bowiem wszystkie najważniejsze punkty w kuchni muszą być dobrze oświetlone – centrum kuchni, blaty robocze oraz stół. Każdy z nich wymaga innego rodzaju oświetlenia i światła.

Oświetlenie centralne kuchni – ogólne

Najpopularniejszym oświetleniem stosowanym w kuchni, jest tak zwane oświetlenie centralne – umieszczone w środkowym punkcie kuchni, na suficie. Daje równomierne rozchodzenie się światła w całym pomieszczeniu. Jest niezbędne i powszechnie stosowane, jednak wymaga dodatkowych rozwiązań ponieważ szafki kuchenne są przeważnie umiejscowione pod ścianą w związku z tym, pracując przy blacie stoimy plecami do światła. Mamy, więc cień i nie widzimy dobrze naszego miejsca pracy, a jest to przecież bardzo ważne ponieważ używamy różnego rodzaju ostrych narzędzi kuchennych. Jako oświetlenie centralne dobrze sprawdzą się różnego rodzaju lampy wiszące, na przykład wisząca lampa Suelo.

oświetlenie kuchenne

fot. Jakie światła do kuchni wybrać, aby nie żałować? pixabay.com | cc-0

Oświetlenie miejscowe kuchni

W kuchni miejsca pracy oświetla się światłem skupionym. Musi być ono jasne, ale nie może oślepiać. Bardzo ważne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w miejscach, w których wykonujemy wszelkiego rodzaju kuchenne czynności. Są to:

  • blaty robocze
  • stół kuchenny
  • zlew
  • kuchenka

Blat kuchenny należy oświetlić światłem równomiernym, padającym bezpośrednio na jego powierzchnię. Jeżeli posiadamy szafki wiszące nad blatem, idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie małych lampek halogenowych o niedużej mocy.

oświetlenie do kuchni

fot. światło – lampy i żyrandole w kuchni – pixabay.com | cc-0

Oświetlenie stołu kuchennego

Najczęściej do oświetlenie stołu kuchennego stosuje się wiszące lampy, umiejscowione w centralnym punkcie nad stołem. Tym samym najlepiej sprawdzą się lampy z kloszem, które nie będą oślepiały osób siedzących przy stole. Tu również fantastycznie sprawdzi się wisząca lampa Suelo, bądź jej większa siostra Mireia.

Oświetlenie kuchni – inspiracje. Wisząca lampa Suelo

Wisząca lampa Suelo to lampa obok, której nie sposób przejść obojętnie. Będzie idealnym dopełnieniem wnętrza jakim jest jadalnia. Jej formę można porównać do wiszących owoców winogronu. Dzięki nieco przyciemnionym kloszom dodaje przytulności i ciepła do wnętrza, a jej światło nie oślepia i jest przyjemne dla oczu. Wisząca lampa Suelo zachwyca swym wyglądem i przykuwa uwagę. Pasuje do nowoczesnych wnętrz, dodając im niepowtarzalnego charakteru. Oświetlenie do kuchni – inspiracja:

Wisząca lampa Suelo

tematy: oświetlenie do kuchni, żyrandol do kuchni, lampy

 

Opublikuj komentarz