×

Jak dobrze dobrać oświetlenie do wnętrza?

oświetlenie do kuchni

Jak dobrze dobrać oświetlenie do wnętrza?

Oświetlenie do temat, który wielu z nas zostawia na sam koniec urządzając swoje wnętrza. Myśląc, że to tylko mało istotny dodatek nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną rolę odgrywa. Oświetlenie bowiem to nie tylko dodatek, który ma uratować nas od życia w ciemności, to dodatek, który ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i wyglądu całego wnętrza.

Mało kto wie, że zimne światło, otulone dodatkowo zimnymi barwami na ścianach – na przykład w łazience, powoduje, że czujemy chłód, podczas gdy temperatura jest taka sama jak w innych pomieszczeniach. To tylko jedna ciekawostka i dodatkowa cecha oświetlenia, które może służyć na przykład do oddzielania poszczególnych przestrzeni we wnętrzu bądź podkreślania i zwracania uwagi na dzieła sztuki lub obrazy. Właśnie dlatego, warto zastanowić się, jak dobrze dobrać oświetlenie do wnętrza, by spełniało wszystkie wyznaczone funkcje.

Światło sztuczne we wnętrzach

Światło sztuczne, podobnie jak światło naturalne może całkowicie odmienić wygląd i odbiór danej przestrzeni. Zastanawiając się, jak dobrze dobrać oświetlenie do wnętrza powinniśmy w pierwszej kolejności wybrać jakie światło wolimy: o ciepłym, czy zimnym tonie. Ogólnie przyjęte zasady mówią, że do miejsc wypoczynku i relaksu powinno wybierać się ciepłą barwę światła (salon, sypialnia), a do miejsc pracy i nauki (gabinet, pokój do nauki, biuro) zimną barwę, pomagającą się skupić i skoncentrować.

Barwę i moc światła określają jednak żarówki. Na każdym opakowaniu mamy informację określającą barwę światła oznaczoną jako K – Kelwiny. Im więcej Kelwinów, tym barwa światła jest chłodniejsza. Gdy wybierzemy już odpowiednie żarówki możemy skupić się na oprawie. Im większą przestrzeń posiadamy, tym większy może być klosz. Jeżeli zaś aranżujemy niezbyt dużą przestrzeń, skupmy się raczej na ciekawej formie klosza, niż na jego wielkości. Ważne jest, by oświetlenie nie przytłaczało aranżacji, a jedynie podkreślało jego charakter.

Rola oświetlenia w aranżacji wnętrz

By wiedzieć, jak dobrze dobrać oświetlenie do wnętrza należy wiedzieć o trzech podstawowych typach oświetlenia. Wyróżniamy bowiem oświetlenie funkcjonalne i tego właśnie oświetlenia mamy w domu najwięcej oraz od niego powinniśmy zacząć projektować światło w naszym wnętrzu. Jest to oświetlenie spełniające bardzo ważną funkcję, w miejscach, gdzie wykonujemy daną czynność – na przykład biurko – https://oldfashiondesign.pl/produkt/lampa-gabinetowa-emp-lg-1/ , czy stół jadalniany – https://oldfashiondesign.pl/produkt/wiszaca-lampa-suelo/ .

Następny rodzaj oświetlenia to oświetlenie nastrojowe, tworzące klimat i atmosferę. Najczęściej pojawia w postaci lamp stojących i stołowych i jako oświetlenie dzieł sztuki. Przykładami są:

Lampa stojąca TIV-LS-1

Lampka nocna TIV-LN-1

Kinkiet TIV-K-1

Ostatni rodzaj to oświetlenie ogólne, rozświetlające całe pomieszczenie, czyli na przykład żyrandol, bądź lampa sufitowa:

Żyrandol NAR-ZW-6

Lampa wisząca Mireia

Jak widać, na rynku dostępne są dowolne oprawy oświetlenia, w każdym stylu i designie. Ważne, by styl pasował do aranżacji całego wnętrza – w końcu lubimy, gdy przestrzeń tworzy spójną całość.

Opublikuj komentarz