Czym jest nanoimpregnacja?
Nanoimpregnacja i nanotechnologia, to pojęcia, które ostatnimi czasy zyskały dużą popularność. Impregnaty opracowane w nanotechnologii, opierają się na związkach krzemu – silany o nano rozmiarach. Związki te powodują, tak potężne napięcie powierzchniowe, że krople wody odbijają się od danej powierzchni. Nanocząsteczki na tyle ściśle przylegają do impregnowanej powierzchni, że nie pozwalają na wnikanie większych od siebie cząsteczek. Nanoimpregnacja dachów umożliwia bardzo trwały efekt, ponieważ nano rozmiary, pozwalają na wnikanie związkom krzemu głęboko w strukturę materiałów i trwale wiążą się z podłożem. Impregnacja oparta na działaniu nanocząsteczek krzemu jest obecnie najpopularniejszą metodą hydroizolacji w budownictwie, chociażby podczas takich czynności jak, mycie i czyszczenie elewacji, kostki brukowej, czy wszelkiego rodzaju kamienia.
Nanoimpregnacja — właściwości preparatów nano
Nanoimpregnacja, a dokładniej preparaty oparte o działanie cząsteczek nano posiadają szereg znakomitych właściwości. Przede wszystkim tworzą powłokę, zabezpieczającą powierzchnię przed wnikaniem wilgoci, wydłużając trwałość i estetyczny wygląd. Czynniki atmosferyczne, takie jak słońce, woda i mróz, przyczyniają się do szybszego niszczenia materiałów. Dzieje się tak dlatego, że wilgotne podłoże znacznie szybciej przenosi zabrudzenia w głąb struktur mineralnych, takich jak beton, czy kostka brukowa. Późniejsze czyszczenie dachów okazuje się dużym problemem. Warto pamietać o tym, że mokre podłoże sprzyja również powstawaniu mikroorganizmów, mchów, alg, czy porostów. Mróz z kolei powoduje rozsadzanie betonu poprzez wielokrotne zamarzanie mokrych struktur.
Nanoimpregnacja w niezwykle skuteczny sposób zabezpiecza powierzchnie przed wnikaniem wody, zwiększa mrozoodporność oraz chroni przed wnikaniem zanieczyszczeń i substancji oleistych. Hamuje także proces porastania mchami i porostami, dzięki czemu estetyka materiałów jest zachowana przez długi czas. Co ważne, nanoimpregnacja ma znaczną przewagę nad innymi sposobami impregnacji, ponieważ zachowuje paroprzepuszczalność.
Zastosowanie nanoimpregnacji
Nanoimpregnacja sprawdza się tównież w przypadku powierzchni niskochłonnych, takich jak klinkier, czy twardy kamień. Molekuły silanów i krzemianów zawarte są w alkoholu, co znacznie polepsza wchłanialnośc impregnatu w powierzchnię. Podczas nanoimpregnacji, wytwarza się specjalna powłoka, która chroni materiały przed zanieczyszczeniami, odpycha wodę i tłuszcz. Jest to świetny sposób na przedłużenie żywotności elewacji, jej estetyczny wygląd oraz bezpieczeństwo. Metodą nenoimpregnacji zabezpiecza się również kostkę brukową.
Opublikuj komentarz