Na jakie powierzchnie można nakładać pianę PUR?
Wielu inwestorów słysząc o poliuretanie zastanawia się, na jakie powierzchnie można nakładać pianę PUR – czy można ocieplić nią elementy drewniane domu, a może wyłącznie betonowy strop? Piana PUR na przestrzeni ostatnich lat stale zyskuje na popularności, a im bardziej popularna, tym więcej pytań o jej zastosowanie i właściwości. Jedno jest pewne – piana poliuretanowa to znakomity materiał izolacyjny, tworzy szczelną i trwałą warstwę izolacji, która chroni budynek przed utratą ciepła oraz szkodliwym działaniem wilgoci. Jednak czy możemy zaaplikować ją na każdą powierzchnię?

Czy piana PUR może być aplikowana na każdą powierzchnię?
Jeszcze do niedawna przepisy budowlane jasno określały to, jaki materiał izolacyjny ma być stosowany na daną powierzchnię. Często wiązało się to z wydłużeniem czasu pracy i zwiększonymi kosztami. Obecnie jednak dużą popularnością cieszą się izolacje pianą poliuretanową. Właściwości tego materiału pozwalają stwierdzić, że ma on najlepszą przyczepność ze wszystkich materiałów izolacyjnych, dostępnych na rynku. Izolacje natryskowe pianą PUR mogą być wykonywane na wielu rodzajach powierzchni, bez dodatkowego przygotowywania podłoża. Izolacje natryskowe poliuretanem służą do ocieplania stropów, dachów, posadzek, elewacji, ścian trójwarstowych, do pianowania poddaszy, izolacji budynków rolniczych i przemysłowych oraz hal i magazynów. Piana PUR jest także świetnym hydroizolatorem, dlatego możemy wykorzystywać ją nawet do izolacji fundamentów. Tworzy niezwykle szczelną warstwę, pozbawioną mostków termicznych. Jest odporna na ściskanie i zniszczenia mechaniczne. Idealnie wnika nawet w najmniejsze szczeliny, przyczepiając się do izolowanej powierzchni. Pianę PUR można zatem nakładać przy użyciu agregaty do pianki pur na drewno, beton, a nawet stal.
Czy można zwiększyć przyczepność piany PUR?
Wiemy już, że pianę PUR można nakładać praktycznie na każdą powierzchnię. Poliuretan znany jest ze swoich świetnych właściwości i przyczepności. Są jednak pewne sytuacje, kiedy musimy tę przyczepność zwiększyć. Co możemy zrobić?
Przede wszystkim natrysk piany PUR musi poprzedzać idealne przygotowanie powierzchni. Podłoże musi być suche, pozbawione brudu i kurzu, w przeciwnym razie pianka przyczepi się do najbardziej wypukłych elementów i odpadnie razem z nimi po krótkim czasie. Właściwości pianki PUR pozwalają wykonywać natrysk bezpośrednio na piaszczystą zaprawę murarską, jednak by zwiększyć i polepszyć parametry izolacji, można dodatkowo pokryć tą warstwę dobrej jakości zaprawą. Proces ten zwiększy spójność powierzchni i zabezpieczy izolację przed jej oderwaniem, wynikającym z naturalnych napięć. Jeżeli chodzi o izolacje pianą PUR budynków inwentarskich, hal, czy magazynów sama aplikacja nie będzie stanowiła problemu. Natomiast jeżeli budynek został wybudowany przy użyciu blachy ocynkowanej, konieczne będzie naniesienie specjalnego preparatu, który spowoduje adhezję pomiędzy blachą ocynkowaną, a pianą. Dotyczy to jedynie nowych budynków, kilkuletnie nie wymagają takiego zabiegu.
Opublikuj komentarz