Elewacje i docieplenia – dlaczego elewacja jest tak ważna?
Elewacje i docieplenia to jedne z najważniejszych aspektów podczas budowy domu. Bez odpowiedniego ocieplenia ścian zewnętrznych z domu może uciec nawet 25% ciepła. Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, odkładając elewacje i docieplenia na koniec lub w ogóle ich nie robiąc. Niestety budowa domu to nie lada przedsięwzięcie i często wymaga od inwestorów podejmowania trudnych decyzji oraz kompromisów. Profesjonalna firma budowlana z pewnością pomoże je rozwiązać i podpowie, co możemy odłożyć na później, a co lepiej zrobić od razu.
Czym właściwie są elewacje?
Najprościej rzecz ujmując, elewacje to nic innego jak przednie, ochronne warstwy budynku. Często pojęcie elewacji mylimy z fasadą, która oznacza jedynie ozdobne, reprezentacyjne wejście do domu. Elewacje są kluczowe ze względów estetycznych, ale nie tylko. Przede wszystkim stanowią zabezpieczenie konstrukcji oraz odpowiadają za utrzymanie odpowiedniej temperatury w budynku. Muszą zatem składać się z materiałów najwyższej jakości, jeżeli chcemy, żeby dom przetrwał wiele lat w zmiennych warunkach atmosferycznych. Przed wykonaniem elewacji, należy jednak wykonać docieplenie ścian zewnętrznych. Taki duet zapewni odpowiednie warunki do zamieszkania.
Docieplenia ścian zewnętrzych — zanim wykonamy elewację
Docieplenia ścian zewnętrznych są podstawą, jeżeli chcemy cieszyć się komfortem termicznym w domu. Mówi się, że brak izolacji tej części domu może spowodować utratę ciepła nawet na poziomie 25%. Izolacja zewnętrzna polega na otulaniu każdej ściany zewnętrznej budynku materiałem izolacyjnym, składającym się z wełny, styropianu lub dla wielbicieli nowoczesnych rozwiązań — poprzez pianowanie poddaszy pianką PUR, nanoszoną za pomocą specjalnych urządzeń jak agregaty natryskowe do pianki poliuretanowej. Docieplenie zostaje przykryte wybranym materiałem elewacyjnym. Główne zalety wykonania izolacji ścian zewnętrznych to między innymi to, że nie zmniejsza ona powierzchni wewnątrz domu, może być wykonywana także podczas termomodernizacji starego budynku, ponieważ prace przeprowadza się na zewnątrz, wzmocnienie i zmiana wyglądu elewacji — podczas docieplania ścian zewnętrznych można pokusić się o zmianę lub modernizację elewacji, zmniejszenie liczby mostów termicznych — poprzez szczelnie wykonaną izolację ścian, z domu nie będzie uciekało ciepło.
Pozostaje zalety docieplenia ścian zewnętrznych to oszczędność energii i wzrost wartości nieruchomości. Jak widać, elewacje i docieplenia są niezbędne, by dom cieszył komfortem mieszkania oraz nie generował wysokich rachunków związanych z eksploatacją.
Opublikuj komentarz