×

Oczyszczanie dachów z odchodów

czyszczenei dachów

Oczyszczanie dachów z odchodów

Oczyszczanie dachów z odchodów powinno odbywać się regularnie, by uchronić dach przed koniecznością całkowitej wymiany pokrycia. Niestety często o tym zapominamy i zdajemy sobie sprawę, że zaniedbaliśmy dach, dopiero w momencie, gdy jest za późno na wszelkie prace konserwacyjne. To duży błąd, ponieważ oczyszczanie dachów z odchodów i innych zanieczyszczeń powinno odbywać się co 7-12 lat, nie jest to więc inwestycja, którą musimy ponosić zbyt często, a z pewnością będzie o wiele tańsza, niż remont całego dachu. Jakie działanie mają odchody na pokrycie dachowe oraz jak powinno się czyścić dach?

Jak odchody wpływają na pokrycie dachowe?

To, że ptasie odchody mają niszczycielski wpływ na lakier i blachę, wiadomo nie od dziś. Gdy taką niespodziankę spotkamy na karoserii auta, od razu jedziemy na myjnie, by się jej pozbyć. Dlaczego więc nie postępujemy tak samo w przypadku odchodów, zalegających na dachu? Ptasie odchody mają kwaśny odczyn, który w połączeniu z blachą powoduje nieestetyczne wżery. To jednak nie wszystko. Zespół brytyjskich naukowców odkrył, że najbardziej niszczycielski wpływ na blachę ma temperatura, a dokładnie jej duże różnice, głównie latem. Ptasie odchody na lakierze samochodowym bądź dachu podczas upałów zastygają, robiąc się suche i twarde, natomiast lakier pod wpływem słońca mięknie i rozszerza się. Inaczej sytuacja wygląda nocą. Lakier, gdy temperatura się zmienia, chcąc wrócić do swojej pierwotnej postaci, nie może, ponieważ przeszkadzają mu w tym zalegające odchody. Lakier z tego powodu zagęszcza się nierównomiernie pod nimi i wokół nich.

Jak wygląda oczyszczanie dachów z odchodów?

W Polsce praca na wysokości 1 m uznawana jest za pracę na wysokości. Z tego właśnie powodu, by móc ją wykonywać, należy mieć specjalne pozwolenia oraz zabezpieczenia. Każdy z nas jednak wie, że dach znajduje się przeważnie znacznie wyżej i samodzielne czyszczenie dachu jest po prostu niebezpieczne. Zdecydowanie lepiej powierzyć to zadanie specjalistom. Fachowiec za pomocą myjki wysokociśnieniowej, najpierw umyje dach ciepłą wodą, zmywając wszelkie zanieczyszczenia. Następnie specjalnymi środkami chemicznymi, zabezpieczy dach przed ponownymi uszkodzeniami. Takie postępowanie pozwoli nam przez długi czas cieszyć się dobrą kondycją naszego dachu oraz jego estetycznym wyglądem.

Opublikuj komentarz