×

Jak urządzić salon glamour?

wnętrze w stylu retro

Jak urządzić salon glamour?

Styl glamour to dla jednych szczyt elegancji i stylu, dla innych kicz i zbędny przepych. Co takiego ma w sobie glamour, że wciąż przyciąga kolejnych zwolenników, mimo mocno minimalistycznych trendów? Być może to chęć wyróżnienia się i zamiłowanie do luksusu. Glamour bowiem to wszechobecny blask, blichtr i ekstrawagancja. Symbolem stylu glamour są gwiazdy Hollywood lat 40tych i 50tych, na przykład Audrey Hepburn – zawsze perfekcyjnie i drogo wystylizowana. Jaki ma to związek z wnętrzami? Styl ma bezpośrednie odniesienie do świata mody, to stamtąd przywędrował do wnętrz, wnosząc do nich blask i splendor.

Kilka słów o historii stylu Glamour

Styl glamour narodził się w XX wieku. Stanął w opozycji do modnego wtedy minimalizmu wnosząc do wnętrz nutę odmienionego i unowocześnionego baroku. Wszechobecną prostotę i ubogie w dekoracje wnętrza zastąpiono licznymi dekoracjami, zaokrąglonymi formami i motywami florystycznymi, które dominowały w baroku. Większość inspiracji styl czerpie właśnie z baroku, który dobrze wygląda jedynie w dużych i wysokich wnętrzach. Za to glamour dzięki nucie nowoczesności sprawdza się zarówno w mniejszych jak i większych przestrzeniach. Główne cechy stylu to ozdobne pikowania, duże, bogato zdobione kanapy, pokaźnych rozmiarów fotele, błyszczące tkaniny, dekoracyjne oświetlenie oraz oryginalne w swej formie lustra.

wnętrze w stylu glamour retro

fot. Sypialnia z elementem retro glamour . fot. pixabay.com | cc-0

Salon glamour – główne cechy

Kolorystyka ma duże znaczenie podczas urządzania wnętrza. Dominują w nim odcienie fioletu i różu, świetnie wyglądają również turkusy i klasyczne połączenie bieli i czerni. Warto przemyśleć dobrze aranżację wnętrza już na etapie wybierania kolorów farb. Pozwoli to uniknąć przesady i chaosu, który może powstać gdy połączymy intensywne barwy z błyszczącymi i krzykliwymi dodatkami. Dobrze urządzony salon glamour to salon z klasą.

Meble w stylu glamourowym, to te zarówno historyczne dzieła sztuki nawiązujące do klimatu baroku jak również te nowoczesne modele dostępne w większości lepszych sklepów meblowych. Jeżeli chodzi o strefę wypoczynkową, to pikowania, aksamity, flausze i welury. Przykładami mebli tapicerowanych idealnych do salonu są:

https://oldfashiondesign.pl/produkt/pikowana-sofa-nina/
https://oldfashiondesign.pl/produkt/fotel-muszelka-na-zlotych-nogach/
https://oldfashiondesign.pl/produkt/pikowana-pufa-chelo/

Ale strefa wypoczynkowa to nie tylko meble tapicerowane. Nieodłącznym elementem tej części salonu jest również stolik kawowy. Poniżej przedstawiamy przykład stolika, który zachwyci gości, świetnie wpasowując się w idee stylu:
https://oldfashiondesign.pl/produkt/stolik-kawowy-diamond/

Dekoracje w stylu Glamour

By salon wyglądał elegancko i stylowo nie możemy popadać w przesadę. Intensywne barwy najlepiej jest przełamać stonowanym beżem i szarościami. Takie rozwiązanie nie tylko wprowadzi równowagę do wnętrza, ale będzie również wyglądało niezwykle ciekawie. Podobnie jest z meblami. Jeżeli posiadamy bogato zdobione i masywne meble wypoczynkowe, nie możemy salonu zasypywać licznymi i błyszczącymi bibelotami i ozdobami.

Opublikuj komentarz