Fotowoltaika co to jest ?
Czym jest fotowoltaika? Pod tą trudną nazwą kryje się proste działanie polegające na pozyskiwaniu energii ze słońca. Energia ta, przekształcana jest następnie w prąd. Panele słoneczne, czyli panele fotowoltaiczne coraz częściej spotykamy na dachach zarówno budynków przemysłowych, jak i mieszkalnych. Fotowoltaika to połączenie ekonomii i ekologii, może właśnie dlatego zyskuje coraz większą grupę zwolenników. Patrząc na stale rosnące rachunki za prąd trudno się temu dziwić. Ale, jak działa fotowoltaika licznik, jak działa fotowoltaika w zimie i czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu? Na te pytania odpowiemy w tekście.
Fotowoltaika jak działa?
Panele fotowoltaiczne wykonane są z krzemu, który przechwytuje najmniejsze jednostki światła, zwane fotonami. To powoduje bezpośrednio wprawienie w ruch elektronów, które produkują energię elektryczną. Do inwertera solarnego z paneli słonecznych płynie prąd stały, który zamieniany jest tam w prąd zmienny. Może się to wydawać nieco zawiłe. Po krótce fotowoltaika działanie: panele fotowoltaiczne pozyskują energię słoneczną, którą następnie zamieniają w prąd. Co ważne, energia elektryczna, którą produkują jest zgodna z wymaganiami sieci miejskiej.
Fotowoltaikę, a dokładnie panele montuje się tak, aby były skierowane na południe. To pozwoli uzyskać jak największą ilość światła. Najczęściej panele znajdują się na dachu, ale gdy nie ma takiej możliwości, można postawić je na odpowiednim stelażu z boku budynku. Najważniejsze jest, aby miejsce, w którym się znajdują, nie było zaciemnione. Wbrew obiegowej opinii, słońca w naszym kraju nie brakuje i nie zabraknie.
Fotowoltaika jak działa w zimie?
Fotowoltaika to system całoroczny. Jej wydajność zmniejsza się jednak w sezonie zimowym z uwagi na mniejsze nasłonecznienie. Przyjmuje się, że okres najmniejszego nasłonecznienia wypada na grudzień i styczeń. Wtedy system automatycznie przełącza się na korzystanie z sieci miejskiej. Jest to nieodczuwalne dla właścicieli. Zatem, jak działa fotowoltaika zimą? Gdy ma możliwość, pobiera energię słoneczną, jeżeli nie, przełącza nas na sieć miejską.
Jeżeli chodzi o zalegający śnieg, panele montowane są w ten sposób, by śnieg samoczynnie zsuwał się z paneli. Przyjmuje się, że w Polsce nachylenie paneli powinno wynosić od 30 do 40 stopni. Z czego warto pamiętać, że większy kąt nachylenia można zastosować w regionach szczególnie narażonych na opady śniegu, na przykład w górach.
Fotowoltaika jak długo działa?
Z biegiem lat panele fotowoltaiczne ewoluowały i stają się coraz solidniejszą konstrukcją. Jeszcze do niedawna przyjmowano, że ich żywotność wynosi od 15 do 25 lat. Dziś za to, jest to 40 lat. Właśnie dlatego producenci bez strachu dają gwarancję w przedziale od 10 do 15 lat. Najnowsze badania pokazują, że w każdym kolejnym roku panele tracą 0,5% wydajności.
Fotowoltaika jak działa licznik?
Po zamontowaniu całego systemu fotowoltaiczego pozostaje już tylko dołożyć kilka zabezpieczeń i wszystko jest gotowe. Prawie. Należy bowiem wymienić licznik z jedno, na dwukierunkowy. Taki licznik pozwala liczyć energię, którą nie tylko wytwarzamy, ale również oddajemy z budynku do sieci. Wymiana licznika leży po stronie operatora i ma na to przeważnie 30 dni.
Czy fotowoltaika działa jak nie ma prądu?
Czy i jak działa fotowoltaika przy braku prądu? Awarie sieci elektroenergetycznych zdarzają się w Polsce na szczęście dość rzadko. Przerwy w dostawie prądu mają przeważnie związek z chwilowymi problemami, związanymi z warunkami atmosferycznymi. Fotowoltaika w takim przypadku niestety również przestaje działać, ponieważ jest podłączona do sieci. System ten nazywany jest on-grid. By uniknąć takiej sytuacji, należy całkowicie odciąć się od sieci miejskiej i zainwestować w akumulatory fotowoltaiczne.
Ile kosztuje fotowoltaika?
Na to, ile kosztuje fotowoltaika na dom, składa sie kilka czynników: kupno fotoogniw, montaż, zakup systemu montażowego i zabezpieczeń oraz przygotowanie projektu instalacji. Przyjmuje się, że przeciętna instalacja fotowoltaiczna o mocy 5kW kosztuje około 30000zł. W przeliczeniu, odpowiadając na pytanie ile kosztuje fotowoltaika za 1kW,, wychodzi 6000zł. W praktyce, zmniejszając moc koszt, rośnie. I tak kolejno, ile kosztuje fotowoltaika za 3kW, odpowiadamy około 21000zł. Należy pamiętać, że montaż paneli o bardzo dużej mocy jest nieopłacalny. Dodatkowo taniej wychodzi montaż paneli na dachu, niż na specjalnych wysięgnikach. Jeżeli natomiast chcemy mieć wpływ na cenę i na to, ile kosztuje fotowoltaika na domek jednorodzinny, skorzystajmy z licznych dotacji.
Jakie panele fotowolaiczne wybrać?
To, jakie panele fotowoltaiczne wybrać zależy od naszych oczekiwań, rodzaju budynku i zasobności portfela. Najtańsze są panele cienkowarstwowe. Są to jednocześnie panele zajmujące najwięcej miejsca, dlatego często stosuje się to rozwiązanie na dużych farmach fotowoltaicznych. Oczywiście są też najmniej efektywne. Najczęściej wybieranymi ogniwami są panele polikrystaliczne. Zdecydowanie jakość i cena idą tu w parze. Najdroższe są natomiast panele monokrystaliczne, wysoka cena spowodowana jest największą efektywnością.
Które panele fotowoltaiczne są lepsze monokrystaliczne czy polikrystaliczne? Oczywiście monokrystaliczne, jednak nie są zbyt opłacalne dla domowych instalacji. Jednocześnie, odpowiadając na pytanie, kóre często zadają klienci, jakie panele fotowoltaiczne wybrać do kampera, odpowiadamy: monokrystaliczne. Mała ilość da największą efektywność, a koszt będzie do zniesienia.
Jakie panele fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne?
Zanim odpowiemy na pytanie, jakie panele fotowoltaiczne wybrać monokrystaliczne czy polikrystaliczne, wyjaśnijmy, czym oba rodzaje się różnią.
Panele monokrystaliczne posiadają najwyższą cenę z uwagi na najwyższą jakość wykonania oraz największą sprawność. Panele monokrystaliczne zdecydowanie lepiej nadają się, gdy mamy do czynienia z małą powierzchnią dachu. Mała instalacja da takie same efekty jak ta większa wykonana z innych ogniw.
Panele polikrystaliczne, cena tych paneli jest niższa z uwagi na niższą jakość materiału, z jakiego są wykonane. Na ich powierzchni widoczne są wyraźnie kryształy krzemu. Jest to odpowiedni wybór dla osób, które dysponują dużą powierzchnią dachu.
Odpowiadając na pytanie — ogniwa fotowoltaiczne monokrystaliczne czy polikrystaliczne nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Każde z nich ma różne zastosowanie i właściwości.
Opublikuj komentarz