×

Stropy Teriva, czy monolityczne?

Stropy Teriva, czy monolityczne?

Jednym z największych dylematów podczas budowy domu jest wybór stropu, wielu z nas zadaje sobie pytanie, co jest lepsze stropy Teriva, czy monolityczne? Często rozważamy także stropy drewniane, choć te występują w nowym budownictwie coraz rzadziej. Charakterystyka poszczególnych stropów pokazuje jednak, że po prostu nie ma rozwiązań idealnych. Jedne konstrukcje są lekkie, inne lepiej tłumią dźwięki, jedne trzeba montować przy użyciu dźwigu, drugie wymagają czasochłonnego deskowania. Praktyka pokazuje, że o wyborze stropu decyduje dostępność materiałów na lokalnym rynku, ograniczenia wykonawcze oraz cena.

fot. pixabaycom | cc0

Stropy monolityczne — zalety i wady stropów lanych

Stropy monoltyczne to płaskie płyty z żelbetu, które wykonywane są w całości na budowie. Wymagają porządnego, solidnie podpartego szalunku. Mogą to być gotowe szalunki wielokrotnego użytku, które można wypożyczyć lub tradycyjne deskowanie. Stropy tego typu projektowane są indywidualnie dla każdego budynku. W żadnym wypadku nie można wprowadzać żadnych zmian samodzielnie, to konstruktor określa sposób zbrojenia, grubość oraz klasę wytrzymałości betonu. Jeżeli chodzi o zalety stropów monolitycznych, to nie wymagają one używania ciężkiego sprzętu oraz cechują się dużą dostępnością materiałów. Mają także niewielką grubość.

Dodatkowo w ich przypadku nie powstaje zjawisko klawiszowania, czyli uginania się pojedynczych elementów pod wpływem obciążenia. Taka sytuacja może nawet doprowadzić do pęknięcia stropu. Wadą stropów lanych jest trudność montażu. Należy bowiem wykonać solidny szalunek i porządne zbrojenie. Czas ich budowy jest dość długi, a dopóki beton nie wyschnie nie można wykonywać dalszych prac.

Stropy Teriva — technologia i największe zalety stropów Teriva

Technologia stropów Teriva polega na rozmieszczeniu co 40-60 cm belek stalowo-betonowych. Pomiędzy nimi układa się pustaki z ceramiki, lekkiego betonu lub styropianu. Całość zostaje zalana warstwą kilkudziesięciu centymetrowego betonu. W projekcie zostają określone jego grubość i klasa. Stropy Teriva to obecnie najpopularniejsze i najczęściej stosowane rozwiązanie podczas budowy domów jednorodzinnych. Z pewnością ma to wpływ lekkość montażu i brak konieczności używania ciężkiego sprzętu. Technologia jest doskonale znana ekipom budowlanym, a materiały potrzebne do montażu są powszechnie dostępne. Stropy Teriva charakteryzują się najlepszą izolacyjnością akustyczną, nie można jednak kształtować skomplikowanych konstrukcji z ich użyciem.

Opublikuj komentarz