×

Jak wybrać najlepszy stół do jadalni?

oświetlenie kuchenne

Jak wybrać najlepszy stół do jadalni?

Jadalnia to bardzo ważne miejsce w każdym domu. To właśnie w jadalni spędzamy czas z rodziną, jedząc wspólnie posiłki, przygotowując je, czy nawet odrabiając lekcje i pracując. Właśnie dlatego stół stanowi tak ważny element całego pomieszczenia. Poza niebanalnym wyglądem powinien być przede wszystkim funkcjonalny i solidny. Stół do jadalni kupuje się przeważnie na lata, dlatego warto zastanowić się, jak wybrać najlepszy stół do jadalni, odpowiadając sobie na kilka ważnych pytań.

Najważniejszą kwestią, przy wyborze mebli jest przestrzeń jaką dysponujemy. To ona warunkuje ich wielkość i kształt. W małych mieszkaniach przeważnie zastępujemy typową jadalnię wyspą kuchenną i hokerami. Jeżeli jednak mamy miejsce i możliwości na urządzenie jadali z prawdziwego zdarzenia, będzie to fantastyczne miejsce dla całej rodziny. Jadalnia ma tak naprawdę wiele funkcji, poza oczywistą, jaką jest wspólne spożywanie posiłków, możemy również wykorzystać to miejsce do pracy, czy odrabiania lekcji z naszymi dziećmi, przygotowując w międzyczasie posiłek. Jest to bowiem miejsce, łączące często kuchnię z salonem, czyli najważniejsze miejsca całego domu. To właśnie dlatego stół jest tak ważną częścią przestrzeni, można nawet powiedzieć, że pełni główną rolę w każdej jadalni.

Stół okrągły, czy prostokątny?

W zależności od wielkości naszej jadalni i ilości osób, która codziennie będzie zasiadać przy stole powinniśmy zastanowić się nad jego kształtem. Stół okrągły optycznie powiększa przestrzeń, dlatego lepiej sprawdzi się w mniejszych wnętrzach. Dodatkowo, zdecydowanie lepiej wygląda ustawiony na środku pomieszczenia, a goście przy nim siedzący są w bliższej odległości od siebie i każdy wydaje się być sobie równy, przez takie same pozycje. Będzie również bezpieczniejszy dla dzieci ponieważ nie ma ostrych krawędzi, ale średnio nadaje się do pracy, tym bardziej z laptopem. Stół okrągły zatem polecany jest do małych jadalni, gdzie będzie służył głównie do spożywania posiłków w małym, rodzinnym gronie.

Stół prostokątny odnajdzie się zarówno w dużych przestrzeniach jak i mniejszych kuchennych wnętrzach. Może posłużyć również jako oddzielenie dwóch przestrzeni – kuchennej i salonu, co jest bardzo modnym ostatnio rozwiązaniem. W połączeniu z zastosowaniem dwóch, różnych rodzajów płytek będzie hitem designu. Stół prostokątny wygląda bowiem dobrze zarówno postawiony bezpośrednio przy ścianie jak również na środku pomieszczenia. Jest również niezwykle komfortowy, zapewnia dużo miejsca osobom przy nim zasiadającym oraz nadaje się również do pracy, czy wspólnego przygotowywania posiłków. Co więcej, możemy zdecydować się na stół z funkcją rozkładania. Jeżeli zdarza nam się przygotowywać święta dla całej rodziny lub często zapraszamy gości będzie to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie. Rozmiar i kształt nie są jednak pełną odpowiedzią na to, jak wybrać najlepszy stół do jadalni. Pozostaje jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia.

Stół drewniany, szklany, czy laminowany?

Wybór materiału, z jakiego wykonany jest blat stołu jest bardzo ważny. Materiał odpowiada bowiem za trwałość i funkcjonalność stołu do jadalni. Najczęściej spotkać możemy blaty szklane, drewniane i laminowane. Który z nich będzie najlepszy? Zacznijmy od najczęściej spotykanego w sklepach stołu z blatem laminowanym. Stoły te produkowane są na masową skalę ze względu na ogromną popularność. Są tanie, lekkie, łatwe w przenoszeniu. Nie są niestety zbyt trwałe i wytrzymałe, co prawda łatwo się je czyści, jednak możemy zapomnieć o oryginalnym wyglądzie i wyjątkowym designie.

Kolejnym rodzajem blatu jest blat szklany. Występuje w wersji matowej lub przeźroczystej, jest łatwo dostępny i dobrze wygląda w nowoczesnych wnętrzach. Ważne, by wykonany był z grubego, hartowanego szkła. Łatwo się go czyści, co jest niezwykle ważne ponieważ momentalnie widać na nim wszelkie zabrudzenia. Czy jest funkcjonalny? Z pewnością nie sprawdzi się w domu, gdzie są dzieci – będzie również mało bezpieczny.

Najlepszym wyborem zdecydowanie jest stół do jadalni z drewnianym blatem. Drewno to naturalny materiał wysokiej jakości. Zapewnia trwałość, elegancję i jest odporny na starzenie. Stół z litego drewna jest niezwykle solidny i masywny. Pasuje praktycznie do każdego wnętrza, ma ponadczasowy design i zdecydowanie wart jest swojej nieco wyższej ceny. Warto jednak pamiętać, że stół do jadalni kupujemy przeważnie na długie lata, a jeżeli znudzi nam się wygląd wnętrza, zawsze możemy na przykład wymienić krzesła lub inne dodatki. Przykładem idealnego stołu do jadalni jest rozkładany stół Blas.

Rozkładany stół Blas

Rozkładany stół Blas o prostokątnym kształcie to połączenie nowoczesności i najwyższej jakości. Blat stołu jest odporny na zarysowania dzięki zastosowaniu grubego, forniru naturalnego, dębowego, co sprawia, że jest niezwykle solidny. Cała konstrukcja opiera się na ciekawej i niebanalnej podstawie również wykonanej z drewna. Dzięki temu, że stół jest rozkładany, jest niezwykle funkcjonalny i może pomieścić dużą liczbę gości. Dodatkowo istnieje możliwość wyboru koloru blatu i podstawy oraz rozmiaru stołu. Rozkładany stół Blas jest zatem świetną propozycją dla dużej rodziny, ceniącej wysokiej jakości, solidne i ponadczasowe rozwiązania.

https://oldfashiondesign.pl/produkt/rozkladany-stol-blas/

 

Opublikuj komentarz