×

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

wnętrze styl industrial

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

Styl industrialny – kiedyś przymus, dziś synonim luksusu. Tak w skrócie można opisać industrial. Loftowe wnętrza to obecnie najbardziej pożądane przestrzenie mieszkalne. Styl industrialny króluje w urządzaniu wnętrz od dobrych kilku sezonów, ceniony za otwarte przestrzenie, funkcjonalne rozwiązania i modny dziś minimalizm. Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym? Należy znać kilka podstawowych zasad, którymi cechują się wnętrza w tym właśnie stylu.

Historia stylu industrialnego

Styl industrialny wywodzi się z lat 50tych XX wieku. To właśnie wtedy, w okresie recesji w Stanach Zjednoczonych w wyniku upadku wielu wielu przedsiębiorstw na każdym kroku aż roiło się od pustych fabryk i hal produkcyjnych. Początkowo, nie do końca legalnie osiedlali się w nich artyści, szukając nieograniczonej przestrzeni. Poszczególne dzielnice większych miast zamieniły się w enklawę artystycznego światka, a opuszczone fabryki stały się mieszkaniami i pracowniami w jednym. Ciekawostką jest, że wśród artystów tamtego okresu był również słynny Andy Warhol, który swą pracownie stworzył w dawnej wytwórni kapeluszy.

wnętrze styl industrial

fot. szafka styl industrial. fot. pixabay.com | cc-0

Styl industrialny – idealne wnętrze?

Najważniejszym wyznacznikiem jakim cechuje się styl industrialny jest duża, otwarta przestrzeń. Wysokie sufity i brak zamkniętych powierzchni to główne cechy kojarzące się ze stylem industrialnym. Salon, kuchnia, sypialnia i gabinet to często jedno pomieszczenie. By prawidłowo urządzić wnętrze w stylu industrial należy unikać wszelkich ścianek działowych i innych elementów zaburzających przestrzeń. Wysokie sufity i duże okna znakomicie podkreślają charakter takiego wnętrza.

Kolejna zasada, mówiąca o tym jak urządzić wnętrze w stylu industrial dotyczy kolorów. Główne barwy kojarzące się jednoznacznie z tym stylem to biel, szarości i beże. By najlepiej oddać charakter wnętrza możemy zdecydować się na czystą biel na ścianach, która dodatkowo powiększy przestrzeń lub na odrobinę wariacji poprzez zastosowanie cegły bądź betonu architektonicznego. Jeżeli chodzi o podłogi, najbardziej spektakularny efekt osiągniemy decydując się na podłogę w kolorze drewna lub wspomnianego wcześniej betonu. Jeżeli boimy się zbyt surowego wyglądu pomieszczenia, warto pomyśleć o lekko ożywiających dodatkach.

Styl industrialny – dodatki

Jeżeli chodzi o dodatki, są one wisienką na torcie w industrialnych wnętrzach. Należy jednak pamiętać, że industrial to minimalizm. Właśnie dlatego jako ciekawy dodatek można zastosować odpowiednie oświetlenie, będące jednocześnie niezbędnym elementem każdego wnętrza. Styl industrialny lubi flirtować z vintage, dlatego warto również zadbać o dodatki w postaci starej maszyny do pisania bądź gramofonu. To niezwykle designerskie połączenie. Industrial lubi ponadto ciekawe i funkcjonalne rozwiązania, na przykład wykorzystanie drabiny, jako wieszaka na ubrania lub półki.

stolik w stylu industrialnym

fot. stolik w stylu industrialnym – szkło w połączeniu z metalem. fot. pixabay.com | cc-0

Jakie meble wybrać do wnętrza w stylu industrialnym?

By wiedzieć, jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym należy zapoznać się z najczęściej wykorzystywanymi w tym nurcie materiałami. Dotyczy to głównie mebli, które powinny być wykonane przede wszystkim z metalu, drewna, szkła, betonu bądź stali. Ich forma powinna być prosta, geometryczna. Należy również pamiętać, że mieszkańcy opuszczonych fabryk wykorzystywali często, to, co mieli pod ręką lub co znaleźli na pchlim targu bądź śmietniku. Właśnie dlatego styl industrialny, kojarzący się głównie z nowoczesnością i minimalizmem tak bardzo lubi połączenie ze stylem retro. Stare meble będą zatem świetnie współgrały z industrialnym wnętrzem.
Jakie meble i dodatki idealnie pasowały będą do wnętrza w stylu industrialnym?

Dwuosobowa sofa Agueda

 

Stolik kawowy Arturo

Stolik kawowy Leandro z dębowym blatem

Konsola Jovita z szufladą

tematy: styl industrialny, meble, wnętrza

 

zobacz również:

Opublikuj komentarz