Stylowe fotele tapicerowane – top 3

Stylowe fotele tapicerowane zawładnęły salonowymi aranżacjami. Można wręcz powiedzieć, że fotel to dziś prawdziwy bohater każdego salonu. Ciężko wyobrazić sobie zresztą lepsze miejsce do wieczornego relaksu z książką i kubkiem gorącej herbaty. Nie zawsze jednak tak było. Jeszcze do niedawna, fotele tapicerowane stanowiły integralną część z kompletem wypoczynkowym, nie wyróżniając się na tle swoich przyjaciół. Przeważnie były nawet takie same jak reszta wypoczynku. Obecnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest postawienie na konrast – co to oznacza? Że możemy do sofy lub narożnika dopasować kompletnie inny rodzaj fotela, który będzie dumnie zdobił strefę relaksu w salonowej przestrzeni.

Stylowe fotele tapicerowane — fotel Uszak jako klasyka gatunku

Jeżeli chodzi o stylowe fotele tapicerowane, to nie można nie wspomnieć o fotelu Uszak. Zna go chyba każdy, a z pewnością każdy miłośnik stylu i designu. Nosi różne nazwy – Uszak, Uszatek, Wingback Chair, czy skrzydlaty fotel. Nie jego nazwa, a historia zasługuje na szczególną uwagę. Fotel Uszak pierwszy raz pojawił się bowiem w XVII wiecznej Anglii, choć pojawiają się również głosy, że 100 lat później wymyślili go Francuzi. Jednak niezależnie od tego, kto wygra spór o zaprojektowanie pierwszego Uszaka, spełnia on funkcję niezwykle wygodnej dekoracji, za sprawą swojego oryginalnego wyglądu. Wróćmy zatem do historii – Anglia, XVII , szlachta zamieszkiwała ogromne pomieszczenia w wysokich kamienicach, pełnych przeszklonych powierzchni. Zimą przeciąg był nie do wytrzymania, a ramiona dam wystrojonych w wymyślne suknie marzły i powodowały ciężkie choroby. Żeby temu zapobiec wymyślono specjalny fotel, wyposażony w podwyższone oparcie, z zagiętymi charakterystycznie rogami, który miał chronić delikatne damy przed chłodem. To właśnie Wingback Chair – bo taką nazwę pierwotnie nosił fotel uszak.

Dziś uszaki prezentują różne formy, zachowując jednak pierwotne linie kształtu. Wciąż są to fotele tapicerowane, tyle, że możemy wybierać między różnymi tkaninami, kolorami i ozdobnikami, takimi jak pikowania.

fot. pixabaycom | cc0

Gorący trend wnętrzarski — fotel muszelka

Lata 6o XX wieku, w designie przyniosły fascynację stylem space age, czyli futurystyczną formą, która charakteryzowała się opływowymi i geometrycznymi kształtami. W tych czasach w Polsce nie można było mówić o zbyt dużym dostępie do nowoczesnych technologii i materiałów, ale mimo to widoczna była silna inspiracja zachodnimi trendami. Najlepszym przykładem jest fotel muszelka, który wyglądem i designem przywoływał na myśl projekty światowych artystów. Jak widać to, co najlepsze zostało wymyślone już lata temu. Nie wymyślamy wcale nowych trendów, a ulepszamy projekty naszych przodków.
Tak zwany shell armchair jest przede wszystkim jest wyjątkowo nietuzinkowy i swoim kształtem przypomina muszlę – stąd zresztą jego nazwa. Charakteryzuje go głębokie, wygodne siedzisko i oparcie z pionowymi przeszyciami. Zwykle obity jest miękkimi materiałami, takimi jak welur, kóre czynią go jeszcze wygodniejszym i urokliwym. Postawiony na smukłych nogach, zdobi każde wnętrze, w którym się znajduje.

Fotele tapicerowane glamour — nie tylko do wnętrza glamour

Fotele tapicerowane glamour również stały się ostatnio niezwykle popularne. Bogato zdobione, pikowane, z licznymi przeszyciami, czasami połyskujące blaskiem nitowanych wstęg pasują do praktycznie każdej aranżacji, będąc ciekawym punktem kontrastowym. Często możemy je spotkać nie tylko w domowych salonach, ale również w kawiarniach, czy restauracjach oraz salonach piękności i hotelach. Pasują niezwykle do wnętrz z nutą luksusowego stylu nowojorskiego, ale także do tych bardziej minimalistycznych przestrzeni.