Czyszczenie kostki brukowej – kilka najważniejszych zasad

Czyszczenie kostki brukowej to podstawa, jeżeli zależy nam na tym, by przez długi czas cieszyć się jej estetycznym wyglądem. Należy natomiast wiedzieć, jak w odpowiedni sposób zadbać o wygląd naszej kostki brukowej przed domem. Istnieje bowiem kilka sposobów mycia tego elementu infrastruktury domowej. Oczywiście, możemy zdecydować się na zlecenie czyszczenia kostki brukowej profesjonalistom. Będzie to chyba najlepsza opcja, biorąc pod uwagę ciężkie zanieczyszczenia, takie jak porosty, czy plamy z oleju. Na początku możemy jednak sami zadbać o to, by cieszyła nas podczas codziennego użytku, zanim będzie wymagana pomoc fachowców.

Czyszczenie kostki brukowej — o czym należy pamiętać?

To, w jaki sposób wykonamy czyszczenie kostki brukowej, w dużej mierze zależne jest od rodzaju zabrudzeń, jakie się na niej znajdują. Zależnie od nich, będziemy dobierać odpowiednią metodę czyszczenia kostki brukowej oraz ewentualne detergenty. Prawdą jest jednak to, że jeżeli rzeczywiście chcemy utrzymać naszą kostkę brukową w odpowiedniej kondycji, bardzo ważne jest regularne mycie i stosowanie odpowiednich środków do czyszczenia kostki brukowej. Możemy zdecydować się na mycie tego elementu domowej infrastruktury myjką ciśnieniową, by zmywać z niej na bieżąco powierzchowne zabrudzenia. To wystarczy, by utrzymać czystość, jeżeli nie ma jeszcze poważniejszych plam.

fot. pixabaycom | cc0

Czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową

Czyszczenie kostki brukowej myjką ciśnieniową wystarcza początkowo, szczególnie w przypadku, jeżeli nasza kostka posiada warstwę ochronną w postaci impregnacji. W tym przypadku woda pod ciśnieniem jest najlepszym rozwiązaniem. W ten sposób jesteśmy w stanie bardzo szybko pozbyć się niewielkich zabrudzeń spowodowanych normalnym użytkowaniem kostki. Zgoła inaczej przedstawia się jednak sytuacja, jeżeli impregnacja kostki brukowej nie została wcześniej wykonana, a zabrudzenia to np. plamy z oleju, czy mech. Wtedy do prawidłowego wykonania mycia kostki brukowej, niezbędne będą odpowiednie środki chemiczne oraz narzędzia, które pozwolą nam skutecznie pozbyć się uciążliwych zabrudzeń czy usunięcia mchu i chwastów. To właśnie jest moment, gdy powinniśmy zdecydować się na zatrudnienie specjalistów.

Dlaczego regularne czyszczenie kostki brukowej jest tak ważne?

Dlaczego regularne czyszczenie kostki brukowej jest tak ważne? Kostka brukowa przed domem ma nie tylko wyglądać, ale ma też być funkcjonalnym podłożem. Z kostki układamy podjazdy, ścieżki, czy tarasy. Regularne czyszczenie kostki brukowej z mchu zapobiega niszczeniu się kostki. Podobnie jest, jeżeli chodzi o usuwanie z kostki brukowej plam z oleju. Za każdym razem, kiedy tylko zauważymy taką plamę, powinniśmy od razu ją usunąć. W ten sposób zabrudzenie utrzyma się tylko na powierzchni i nie zdąży wniknąć w strukturę kostki brukowej. Pamiętajmy, że czyszczenie kostki brukowej powinno być przede wszystkim wykonywane regularnie. Mycie to jednak wciąż nie wszystko — dodatkowo powinniśmy przeprowadzać jej impregnacje. Tylko w ten sposób przez długi czas będziemy mogli cieszyć się jej funkcjonalnością i estetyką.