Czyszczenie dachów — dachówka, a blachodachówka
Czyszczenie dachów ma ogromne znaczenie dla wyglądu naszego domu. Aby dom wyglądał pięknie, raz na kilka lat po prostu powinno się umyć jego dach. Jednak należy to zrobić odpowiednio do rodzaju pokrycia dachowego, jakie się na nim znajduje. Nieprawidłowo przeprowadzone czyszczenie dachów, może uszkodzić nie tylko samo pokrycie, ale także inne elementy, takie jak np. izolacja dachu. Co powinniśmy zatem wiedzieć o czyszczeniu dachów? Jakie znaczenie podczas mycia ma jego pokrycie?
Czyszczenie dachów pokrytych blachodachówką
Czyszczenie dachów pokrytych blachodachówką — jak wygląda? Przyjmuje się, że dach pokryty blachodachówką powinien być myty co najmniej raz na kilka lat. Od razu po ułożeniu blachodachówki trzeba sprawdzić, czy na pokryciu nie ma większych rys. Jeżeli się pojawiły, należy koniecznie zabezpieczyć je farbą renowacyjną. Jest to bardzo istotne, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy, to przy działaniu wilgoci, zmienią się w rdze, która z biegiem lat zacznie się niestety powiększać. Podczas mycia dachu woda powinna ściekać od kalenic w dół oraz na boki. Polewanie blachodachówki wężęm, gdy stoimy obok domu, to niezbyt dobry pomysł. Może bowiem dostać się pod arkusz i zalać izolacje. Pokrycia z blachodachówki nie powinno się też mocno szorować, żeby go nie porysować. Jeżeli na dachu zalega śnieg, należy usuwać go miękką szczotką, ponieważ w przeciwnym razie, blacha może ulec wygięciu. Jak widać, zdecydowanie lepszym wyborem będzie zatrudnienie specjalistów, takich jak firmy czyszczące dachy i elewacje. Tylko działanie profesjonalistów uchroni nas przed ewentualnymi szkodami.
Czyszczenie dachów pokrytych dachówką ceramiczną
Czyszczenie dachów pokrytych dachówką ceramiczną — jak wygląda w tym przypadku? Niestety, często zdarza się, że dachówki ceramiczne, które znajdują się na dachach domów w miejscach wilgotnych i zacienionych, porastają mchem. Usunąć go można przy pomocy szczotki ryżowej i specjalistycznego preparatu. Pokrycia dachowe ceramiczne są przeważnie łatwe do utrzymania w czystości, jeżeli chodzi o zabrudzenia, takie jak kurz, ponieważ zmywa go silny deszcz. W przypadku trudniejszych zanieczyszczeń, pojawiających się na dachach domów stojących w okolicy zakładów przemysłowych, czy ruchliwych ulic, można używać specjalnych detergentów. Naturalne dachówki po zdjęciu z dachu można czyścić sprężonym powietrzem lub piaskować. Dachówki warto też przy okazji mycia zabezpieczać specjalnymi impregnatami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się glonów i mchów. To również zadanie dla specjalistów. Zrób to sam, w przypadku mycia i czyszczenia dachów zdecydowanie się nie sprawdzi.
Opublikuj komentarz