×

Czym kierować się, kupując meble tapicerowane?

Czym kierować się, kupując meble tapicerowane?

Meble tapicerowane to najczęściej najważniejszy element salonu. Narożnik bądź sofa to miejsce, gdzie zapraszamy rodzinę, znajomych oraz odpoczywamy po ciężkim dniu pracy. Co podczas wyboru mebli wypoczynkowych jest najważniejsze? Wygląd, wygoda, a może funkcjonalność? Może wszystko razem? Dobry wypoczynek powinien być z pewnością komfortowy, ale warto również, żeby godnie prezentował się w salonowej przestrzeni. Na szczęście w przypadku mebli tapicerowanych, nic nie stoi na przeszkodzie, by funkcjonalność połączyć z estetyką. Jeżeli chodzi o funkcję, należy wziąć pod uwagę, takie rzeczy, jak: wysokość oparcia, głębokość siedziska, rodzaj tapicerki, czy wypełnienie.

Meble tapicerowane — najważniejsze jest to, co jest w środku

Sofy tapicerowane lub narożniki posiadają przeważnie drewniany stelaż. Dopiero na stelażu, znajduje się wypełnienie sprężynowe, które może być wykonane np. z elastycznych taśm siedziskowych, sprężyn falistych bądź kieszeniowych. Najlepszym wyborem będą sprężyny faliste i kieszeniowe, ponieważ cechują się sprężystością we wszystkich punktach.

fot. pixabaycom | cc0

Duży wypoczynek, czy mały?

Wybierając wielkość mebli wypoczynkowych, należy wziąć pod uwagę wielkość swojego salonu oraz jego ustawność. Coraz częściej odchodzimy bowiem od ustawiania mebli przy ścianach i decydujemy się ustawić je na środku salonowej przestrzeni. Wielkość ma więc ogromne znaczenie dla funkcjonalności całego wnętrza. Warto wziąć także pod uwagę to, co będzie znajdowało się obok sofy bądź narożnika, czyli np. stolik kawowy i to, żeby spokojnie się zmieścił, zostawiając jeszcze miejsce na nogi. Zastanawiając się nad wysokością oparcia i siedziska, trzeba dobrać je optymalnie do swojego wzrostu. Wyższe osoby mogą sobie pozwolić na wyższe siedzisko.

Sofa rozkładana z funkcją spania, czy bez?

Jeżeli chodzi o to, czym kierować się, kupując meble tapicerowane, to warto przemyśleć dokładnie, czy będzie nam potrzebna funkcja spania. Niekiedy nie chodzi nawet o samą funkcję spania, co dodatkowe miejsce do przechowywania, ponieważ meble tego typu są przeważnie wyposażone w pojemnik na pościel. Rozkładane kanapy cenią szczególnie właściciele mieszkań, gdzie najczęściej nie mamy dodatkowego pokoju dla gości.

Meble tapicerowane, a materiał obiciowy

Wybór materiałów obiciowych jest bardzo szeroki. Na szczególną uwagę zasługują tkaniny szczelinowe, które charakteryzują się dużą trwałością. Niezwykle modne są jednak materiały, takie jak welur – istnieje wiele odmian tej tkaniny, również welur plamoodporny, czy odporny na ścieranie. Wybierając odpowiednią tkaninę warto wziąć pod uwagę nasze zwyczaje oraz to, czy w domu są zwierzęta lub małe dzieci. Wtedy tkanina musi być odporna na różnego rodzaju czynniki i ścieranie.

Opublikuj komentarz