Na co zwrócić uwagę, kupując stoliki kawowe?

To, na co zwracać uwagę, kupując stoliki kawowe, może mieć wpływ nie tylko na aspekt wizualny, ale przede wszystkim funkcjonalność wnętrza. Stoliki kawowe to w końcu meble, których nie może zabraknąć w salonowej przestrzeni, powinny być zatem idealnie do niej dopasowane. Nowoczesne meble, z jakimi mamy obecnie do czynienia w większości sklepów przestały już pełnić funkcję typowo użytkową, stawiając na design są również dekoracją wnętrza.

Na co zwrócić uwagę, kupując stoliki kawowe? Po pierwsze dopasowanie do aranżacji salonu

Chociaż stoliki kawowe są z pozoru niedużym meblem, jak najbardziej wpływają na aranżację i estetykę całego salonu. Warto w związku z tym pamiętać, aby jak najlepiej dopasować je do kolorystyki oraz ogólnego stylu panującego w danym wnętrzu. Nie powinno się raczej wybierać mebla w całkiem odmiennej kolorystyce, a jeżeli już to jedynie w innym odcieniu. Jeżeli salon zachwyca klasycznym designem, stolik kawowy powinien charakteryzować się podobnym stylem. Jeżeli natomiast posiadamy dość nowoczesny salon, stolik może zachwycać bardziej niebanalną formą i użyciem ciekawych materiałów. Na rynku mamy obecnie prawdziwy wysyp nowoczesnych mebli, w różnych stylach, które zachwycają designem. Do klasycznego salonu, możemy wybrać stolik z drewnianym blatem, do salonu glamour – totalny must have ostatniego sezonu, czyli marmurowy stolik kawowy lub nieco minimalistyczny w stylu loft, metalowy stolik kawowy.

fot. pixabaycom | cc0

Wielkość i kształt stolika kawowego ma znaczenie

Wielkość i kształt stolika kawowego ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności salonowego wnętrza. Przykładowo, w małych salonach najlepiej sprawdzają się okrągłe stoliki kawowe, które umożliwią łatwe poruszanie się, mimo ograniczonej przestrzeni. Unikniemy również bolesnych wypadków, zahaczając o kanciasty róg stolika. Będą wyglądały lżej, nie psując harmonii przestrzeni. W większych salonowych przestrzeniach możemy natomiast zdecydować się na komplet stolików kawowych, który jest bardzo modny w ostatnim czasie lub kwadratowy stolik kawowy, z większą przestrzenią blatu.

Wysokość stolika kawowego, a jego funkcjonalność

Zawsze mówi się, że stół powinien wysokością pasować do siedziska i odwrotnie. To samo tyczy się stolików kawowych. Jeżeli nie dopasujemy wysokości stolika kawowego do wysokości sofy lub narożnika, przy której będzie stał, może okazać się, że korzystanie z niego stanie się prawdziwą udręką. Zamiast wygodnie sięgać po kubek z herbatą, konieczne będzie wstanie lub ciągle schylanie. Wysokość stolika ma także znaczenie dla proporcji danego wnętrza. Warto zatem zwrócić uwagę na ten parametr.