×

Jak dbać o stawy kąpielowe?

Jak dbać o stawy kąpielowe?

To, jak dbać o stawy kąpielowe ma ogromne znaczenie dla czystości wody oraz ogólnego funkcjonowania zbiornika. Należy jednak mieć na uwadze, że stawy kąpielowe wymagają innego podejścia w zależności od pory roku oraz tego, czy jest świeżo wybudowany, czy funkcjonuje już dłuższy czas.

Zjawisko biocenozy w stawie kąpielowym

Decydując się na budowę stawu kąpielowego, należy mieć na uwadze, że jest to żywy organizm. Biocenoza, nawet jeżeli staw został zaprojektowany i wybudowany najlepiej, jak to możliwe — jest bardzo niestabilna. Mogą przez to pojawić się zmętnienia wody. Niestety część roślin wypadnie ze stawu, a glony będą chciały zająć ich miejsce. Jeżeli chodzi o pielęgnacje stawów kąpielowych w tym okresie, należy skupić się na ochronie oraz ogólnym wzmocnieniu roślin. Można zastosować dobrej jakości nawozy, które nie zawierają fosforu. Dodatkowo warto ograniczyć falowanie wody, utrudniające zakorzenienie się roślinności oraz regularnie usuwać z wody glony nitkowate. Ciekawostką może być fakt, że do nowego stawu kąpielowego warto wlać trochę naturalnej wody z jeziora lub rzeki — chodzi o zaszczepienie pożytecznych organizmów.

fot. pixabaycom | cc0

Jak dbać o stawy kąpielowe w zależności od pory roku

Zastanawiając się, jak dbać o stawy kąpielowe w prawidłowy sposób, często nie wiemy, jak przygotować je na zimę i czy w ogóle trzeba cokolwiek robić. Po sezonie kąpielowym w pierwszej kolejności zaleca się zbadanie parametrów wody i ich ewentualne wyregulowanie. Niezwykle ważnym zabiegiem, który należy bezwzględnie wykonać jest neutralizacja biogenów, używając specjalistycznych preparatów. Ma to związek z tym, że tym że zimą procesy biologiczne roślin wyhamują, a glony chętnie to wykorzystają, ponieważ rosną nawet w zimie. Przed całkowitym wyłączeniem obiegu wody, należy dokonać serwisu pomp, który znacznie wydłuży ich żywotność. Po zimie przychodzi wiosna i ponownie należy wyregulować parametry wody, czyli pH i KH. Następnie trzeba oczyścić zbiornik z liści, glonów i innych nieproszonych gości. Gdy temperatura powietrza przekroczy 10 stopni, można zastosować preparaty z bakteriami stawowymi i nawozy.

Opublikuj komentarz