×

Pustaki wieńcowe — nowoczesne materiały budowlane

Pustaki wieńcowe — nowoczesne materiały budowlane

Pustaki wieńcowe to nowoczesne materiały budowlane, które powstały w odpowiedzi na rosnącą potrzebę połączenia dwóch funkcji: przyspieszenia budowy, małym kosztem. Budowa domu to bez wątpienia fascynujące wydarzenie, które opiewa w masę stresu i nerwów oraz odwiecznego pytania: kiedy koniec? Tradycyjne metody i materiały budowlane, które służą do wznoszenia domów jednorodzinnych od stuleci, wiążą się niestety ze żmudną i pracochłonną budową, trwającą dla inwestorów wieki. Na szczęście dziś można z powodzeniem korzystać z nowoczesnych rozwiązań, które znacznie przyspieszają proces budowy, są równie trwałe i bezpieczne, a przede wszystkim wcale nie oznaczają większych kosztów.

fot. pixabaycom | cc0

Czym są kształtki wieńcowe?

Kształtki wieńcowe, nazywane też pustakami szalunkowymi są systemem elementów szalunkowych wieńca opuszczonego. W ich skład wchodzą elementy umożliwiające jednostronne i dwustronne opieranie stropów na ścianach zewnętrznych oraz wewnętrznych. Zastosowanie tego typu rozwiązania kilkukrotnie skraca proces budowy, a w ostatecznym rozrachunku nie ma wpływu na wzrost kosztów inwestycji. Pustaki szalunkowe wieńcowe eliminują czasochłonne i bardzo drogie prace związane z procesem szalowania wieńca, przy użyciu desek, podczas wykonywania różnego rodzaju stropów. Ich zastosowanie zapewnia równomierne rozmieszczenie obciążeń przekazywanych na mur przez strop, co ma szczególne znaczenie przy ścianach wykonywanych z pustaków ceramicznych lub bloczków betonowych.

Rodzaje kształtek — pustaków szalunkowych

Na rynku mamy do czynienia z bardzo szerokim wyborem materiałów prefabrykowanych, które uważane są za przyszłość budownictwa. Jeżeli chodzi o wieńcowe pustaki szalunkowe, to najpopularniejsze są te, znaczne usprawniające prace związane ze zbrojeniem wieńca:

• kształtka typu L — materiał wykonywany na bazie keramzytu, służy do obmurówek wieńca stropowego, wykluczając konieczność stosowania szalunku drewnianego oraz ryglowania belek stropowych
• kształtka typu C — stosowany podczas wznoszenia murów wewnętrznych, jest uzupełnieniem dla pustaka typu L
• kształtka typu U — służy do wykonywania wieńców żelbetowych, jest to kolejny produkt uzupełniający całą gamę pustaków szalunkowych

Zalety kształtek wieńcowych

Elementy prefabrykowane spowodowały istną rewolucję na rynku budowlanym, z powodzeniem wypierając przestarzałe i pracochłonne technologie. Wszystko z uwagi na ich liczne zalety, wśród których wyróżniamy:

• usprawnienie i przyspieszenie budowy poprzez wyeliminowanie konieczności deskowania
• funckjonalność — można stosować je podczas wznoszenia każdego rodzaju stropu i muru
• zwiększone bezpieczeństwo podczas prac budowlanych
• równomierny rozkład obciążeń, przenoszonych ze stropu na ścianę
• lepiej wyglądający wieniec
• niska cena

Opublikuj komentarz