×

Odśnieżanie dachów — czy musimy odśnieżać dach naszego domu?

Odśnieżanie dachów — czy musimy odśnieżać dach naszego domu?

Odśnieżanie dachów to obowiązek każdego właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Śnieg, który zalega na dachu, wpływa negatywnie na jego konstrukcje, szczególnie w momencie, gdy występują wahania temperatury lub roztopy. Stanowi również zagrożenie dla osób i samochodów jeżdżących w okolicy budynku. Z powodu zagrożenia, jakie niesie ze sobą zalegający na powierzchni dachu śnieg, prawo budowlane nakazuje jego usuwanie i doraźne kontrole stanu budynku. Nie tylko śnieg, ale również zwisające sople, czy nawisy śnieżne stanowią bezpośrednie zagrożenie, dlatego służby mundurowe zwracają na to dużą uwagę.

Już jeden metr, kilkunastocentymetrowej warstwy śniegu — najczęściej mokrego lub zlodowaciałego, waży aż kilkaset kilogramów. Dach może wręcz nie wytrzymać obciążenia.

fot. pixabaycom | cc0

Czy istnieją kary za nieodśnieżony dach?

Odśnieżanie dachów jest obowiązkiem, określonym w prawie budowlanym w związku z tym za nieodśnieżony dach grozi mandat lub rok pozbawienia wolności. Wysokość mandatu to 500zł, a może go wystawić straż miejska lub inspektor nadzoru budowlanego. Gdy inspektor stwierdzi zły stan budynku, może nawet skierować sprawę do sądu. Policja również może ukarać właściciela posesji, nakładając mandat w kwocie do 1000zł, w przypadku skierowania sprawy na drogę sądową, kara może wzrosnąć do 5000zł.

Czy musimy odśnieżać dach naszego domu na prywatnej posesji?

Do obowiązków właścicieli domów jednorodzinnych należy odśnieżanie dachów, jeżeli zagrażają one przechodniom lub samochodom oraz odśnieżanie chodnika, ciągnącego się wzdłuż posesji. Każdy właściciel nieruchomości ma obowiązek dbać o bezpieczeństwo mieszkańców. Więc zdecydowanie musimy odśnieżać dach naszego domu.

Odśnieżanie dachów — kto może je wykonać?

Odśnieżania dachu lepiej nie wykonywać samodzielnie. Przepisy prawa polskiego określają, że prace na wysokościach mogą wykonywać tylko osoby, stosujące środki ochrony osobistej zabezpieczające przed upadkiem, czy szelki, liny itp. Warto wspomnieć, że według prawa, praca na wysokości 1 metra, jest już pracą na wysokości. Dla swojego bezpieczeństwa, zdecydowanie bezpieczniej będzie zatrudnić do odśnieżania wykwalifikowaną ekipę.

Opublikuj komentarz