×

Kredyt na działkę budowlaną — jakie warunki musimy spełniać?

Kredyt na działkę budowlaną — jakie warunki musimy spełniać?

Kredyt na działkę budowlaną i budowę domu wydaje się coraz korzystniejszą opcją w zetknięciu z cenami mieszkań, jakie widzimy ostatnio na rynku. Perspektywa picia porannej kawy na własnym tarasie, zamiast małego balkonu z setką innych dookoła również wydaje się być bardziej korzystna. Zanim jednak nasza nieruchomość stanie, musimy znaleźć dla niej odpowiednią działkę. Biorąc kredyt na taką inwestycję, musimy spełniać odpowiednie warunki.

fot. pixabaycom | cc0

Zakup działki budowlanej

Zakup działki budowlanej, jest pierwszym etapem podczas procesu budowy domu. Wbrew pozorom nie jest to łatwe zadanie. Działka to będzie w końcu nasze małe miejsce na ziemi. Musimy wziąć pod uwagę, co cenimy sobie najbardziej, czyli odległość od najbliższego sklepu, miejsca pracy, stacji paliw, czy szkoły bądź przedszkola. Żeby kupić działkę pod budowę domu, możemy wykorzystać oszczędności własne (ale może lepiej zostawić je na samą budowę) lub zaciągnąć kredyt. Są tutaj dwie opcje: kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy. Kredyt możemy zaciągnąć na okres nawet 35 lat.

Jaki rodzaj działki możemy wybrać?

Jeżeli staramy się o kredyt, możemy wybrać spośród kilku rodzajów działek. Warto dokładnie to przeanalizować, zanim zdecydujemy się na daną działkę. Aktualnie działki, jakie możemy zakupić na kredyt to:

• budowlane — najpopularniejsze, przeznaczone pod budowę domów jednorodzinnych
• przemysłowe — dla pozostałych uczuć, które uznawane są za tak zwane uciążliwe dla otoczenia
• rekreacyjne — działki pod domki letniskowe
• siedliskowe — jest to specyficzny rodzaj działek, które są przeznaczone głównie na budowę budynków gospodarczych. Można na nich jednak zbudować dom jednorodzinny po uprzednim uzyskaniu pozwolenia na budowę
• rolne — przeznaczone są pod uprawę
• leśne — są to najmniej opłacalne działki, których z reguły nie można korzystnie sprzedać, ani przeznaczyć

Kredyt na zakup działki budowlanej — charakterystyka

Kredyt na zakup działki budowlanej to tak naprawdę podobny produkt, do kredytu na zakup domu, czy mieszkania. Właśnie dlatego, musimy spełniać podobne warunki, by go otrzymać. Niektóre banki oferują kredyty przeznaczone na zakup działki, o dowolnym przeznaczeniu, rodzaju. Warto wiedzieć, że są to przeważnie kredyty z długim okresem spłaty, przyznawane w polskiej walucie. Jeżeli o taki kredyt się staramy, musimy wykazać dobrą zdolność kredytową oraz posiadać wymagany wkład własny.

Jaki kredyt na zakup działki wybrać? Gotówkowy, czy hipoteczny?

Zakup działki można sfinansować, biorąc kredyt hipoteczny lub gotówkowy. Pozostaje jedynie pytanie, który z nich będzie korzystniejszy. Wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny, ponieważ jest on po prostu tańszy. Kredyt gotówkowy jest jedynie alternatywą, jeżeli nie mamy czasu na długie procedury związane z hipoteką lub nie mamy odłożonego kapitału na wkład własny. Powinien w zupełności wystarczyć na pokrycie kosztów związanych z zakupem działki.

Jakie warunki należy spełniać, starając się o kredyt na zakup gruntu pod budowę

Tu kryteria nie różnią się od tych, które stawia się przed osobami, chcącymi wziąć kredyt na zakup mieszkania, czy domu. Żeby starać się o kredyt na zakup gruntu, należy:

  • wiek kredytobiorcy — jest to nie 18, a 21 lat
  • górna granica wiekowa – 70, maksymalnie 80 lat w momencie spłaty ostatniej raty
  • dobra zdolność kredytowa
  • stałe źródło dochodów

Opublikuj komentarz