×

Aglomarmur — produkcja, właściwości i zastosowanie

Aglomarmur — produkcja, właściwości i zastosowanie

Aglomarmur, jest to konglomerat marmurowy. Od lat produkowany jest w Europie, ale przede wszystkim we Włoszech. Składa się z naturalnego kruszywa, połączonego żywicą poliestrową. Do gotowej mieszanki można dodać odpowiedni pigment, by uzyskać pożądany efekt wizualny. Aglomarmur może być stosowany wewnątrz, a po impregnacji również na zewnątrz. Jest to materiał trwały, wytrzymały i chętnie stosowany w budownictwie wykończeniowym. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?

Aglomarmur — konkurencja dla naturalnego kamienia

Aglomarmur, czyli konglomerat marmurowy produkowany jest z marmuru, wapieni i dolomitów. Inaczej sytuacja wygląda z konglomeratami granitowymi, które powstają na bazie kamieni twardych. Główny składnik konglomeratów – kamień, określa parametry techniczne materiału. Aglomarmur produkowany jest w postaci kilkucentymetrowych płyt lub w blokach, które są cięte i poddawane dalszej obróbce. Wykonuje się z nich blaty kuchenne, parapety, oraz blaty łazienkowe pod umywalkę. Jak widać, z aglomarmurem spotykamy się więc na co dzień.

fot. pixabaycom | cc0

Właściwości aglomarmuru i jego odporność

W zależności od uziarnienia kruszywa, który został użyty do produkcji aglomarmuru, zmianie ulega jego wytrzymałość na zginanie, ściskanie oraz absorpcję wody, czyli nasiąkanie. Jednak bez względu na uziarnienie, materiał ten jest odporny na ekstremalne temperatury. Jest również stosunkowo tani, dlatego tak chętnie po niego sięgamy. Poza tym, wyglądem przypomina naturalny kamień, a szeroka paleta wzorów i kolorów powoduje, że można go idealnie dopasować do wnętrza.

Jak dbać o aglomarmur?

Jak dbać o aglomarmur? Do pielęgnacji aglomarmuru używamy tych samych produktów jak do pielęgnacji naturalnego kamienia. Trzeba więc używać tylko środków o neutralnym odczynie pH. Przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na zanieczyszczenia, które mogą sprawiać problem, czyli takie, które jeśli nie zostaną usunięte, pozostawią na blacie, czy parapecie, niebezpieczną patynę. Patyna powoduje utratę powierzchni, a w skrajnych przypadkach zdarza się, że uszkadza powierzchnię. Elementy z aglomarmuru mają niską, a wręcz znikomą nasiąkliwość, więc są łatwe w pielęgnacji i odporne na plamy. Do bieżącej pielęgnacji zalecane jest stosowanie silikonów i naturalnych wosków, które dedykowane są do pielęgnacji marmuru. Jeżeli zależy nam na mocnym utwardzeniu powierzchni, możemy używać produktów krystalizujących. Absolutnie nie powinno się stosować żrącej, aktywnej chemii, na przykład takiej do usuwania kamienia i rdzy.

Opublikuj komentarz