×

Budowa fundamentów – z czego wznosić fundamenty?

Budowa fundamentów – z czego wznosić fundamenty?

Budowa fundamentów to pierwszy etap budowy każdego budynku. Bloczki fundamentowe to obecnie najpopularniejszy sposób na szybką i solidną konstrukcję. To rozwiązanie stosunkowo tanie, proste w budowie oraz uniwersalne. Ściany fundamentowe zbudowane z bloczków betonowych charakteryzują się dużą wytrzymałością i dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Mogą to być pełne prostopadłościany lub pustaki szalunkowe. Ile bloczków fundamentowych potrzebujemy na 1m2 fundamentów oraz jakie wymiary mają bloczki fundamentowe?

 

fot. pixabaycom | cc0

Bloczki fundamentowe — najpopularniejszy sposób na budowę fundamentów

Prawidłowo postawiony fundament zapewnia stabilność i bezpieczeństwo korzystania z budynku. To bardzo ważne, ponieważ stanowi podstawę każdego domu. Zastanawiając się, z czego wznosić fundamenty, warto wcześniej uzmysłowić sobie, jakie cechy powinien spełniać dobry fundament. Po pierwsze powinien być latwy i szybki w wykonaniu. Po drugie, powinien posiadać odpowiednie właściwości termoizolacyjne, by ograniczyć straty ciepła. Oczywiście materiał na fundament musi być niezwykle wytrzymały. Wszystkie te cechy spełniają właśnie bloczki fundamentowe. Jest to najpopularniejszy materiał, służący do wznoszenia fundamentów. Betonowe bloczki fundamentowe wykorzystują zarówno deweloperzy podczas wznoszenia budynków wielorodzinnych, jak i prywatni inwestorzy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ bloczki te są stosunkowo tanie, łatwe i szybkie w budowie oraz trwałe. Tak jak już wspomnieliśmy, bloczki fundamentowe wykonane są z betonu, mają szarą barwę oraz kształt prostopadłościanów, przypominając cegły. Poza klasycznymi bloczkami wyrózniamy także bloczki zalewowe, czyli pustaki szalunkowe, które nie mają wypełnienia w środku.

Wymiary bloczków fundamentowych — ile bloczków potrzeba na 1m2 fundamentów?

Ile bloczków potrzeba na 1m2 fundamentów? Aby to policzyć, wystarczy odpowiednio nałożyć wymiary bloczka fundamentowego na projekt. Istnieje kilka wymiarów bloczka, ale najpopularniejsze to 38x24x12 bądź 38x25x14. Bloczki dobieramy zawsze zgodnie z wytycznymi w projekcie. To, ile zużyjemy bloczków, zależy w dużej mierze od sposobu murowania. Fundament z bloczków betonowych może być ułożony wprost oraz w poprzek dłuższego boku. W drugiej opcji ściany są znacznie grubsze i mają lepsze właściwości termoizolacyjne, jednak jest to również rozwiązanie pracochłonne i droższe.

Opublikuj komentarz