×

Nawadnianie ogrodów — dlaczego warto postawić na automatyczny system nawadniania?

Nawadnianie ogrodów — dlaczego warto postawić na automatyczny system nawadniania?

Nawadnianie ogrodów jest niezwykle ważne, a jednocześnie uciążliwe. Szczególnie latem, gdy występuje długotrwały brak opadów atmosferycznych i wysokie temperatury, rośliny narażone są na uszkodzenia, a nawet obumieranie. Brak regularnego nawadniania jest dla nich zabójczy. Chodzenie z konewką kilka razy dziennie może jednak nie wystarczyć, ponieważ każda z roślin ogrodowych i uprawnych wymagają innej pielęgnacji, ilości i intensywności nawadniania oraz rodzaju nawadniania — niektóre rośliny nie mogą być na przykład polewane po liściach, ponieważ żółkną i odpadają. Czy istnieje inny sposób na skuteczne nawadnianie ogrodów i czy warto z niego skorzystać?

fot. pixabaycom | cc0

Sposoby na nawadnianie ogrodów — konewka, wąż, a może automatyczny system nawadniania ogrodów?

Sposobów na utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia roślin ogrodowych i uprawnych jest wiele. Oczywiście jednym z nich jest klasyczne, ręczne podlewanie, które sprawdzi się jedynie w przypadku małej ilości i różnorodności zieleni, występującej w ogrodzie. W innej sytuacji będzie to po prostu uciążliwe, a nawet niemożliwe do wykonania. Popularna alternatywą jest korzystanie z węży ogrodowych.

Umożliwiają stały dostęp do wody oraz pozwalają dotrzeć w trudno dostępne miejsca. Jeżeli jednak musimy podlać większy teren, świetnie sprawdzą się zraszacze. Istnieją różne rodzaje zraszaczy – zraszacze wynurzalne, obrotowe, rotacyjne, statyczne. Każdy z nich przeznaczony jest do innego rodzaju gleby, terenu i roślinności. Należy pamiętać jednak o tym, by nie włączać zraszaczy w ciągu dnia, gdy nasłonecznienie jest najintensywniejsze, ponieważ woda wyparuje, zanim dotrze do roślin. Podlewanie należy przeprowadzać przed wschodem słońca lub po jego zachodzie. Jeżeli nie mamy głowy i czasu do tego, by o tym pamiętać, idealnym rozwiązaniem mogą okazać się automatyczne systemy nawadniania. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy raz na zawsze zapomnieć o konewce i wężu.

Automatyczne nawadnianie ogrodów — wygoda, oszczędność czasu i pieniędzy

Zapaleni ogrodnicy, ale także osoby zapracowane, które nie mają na co dzień czasu na podlewanie roślin, coraz częściej decydują się na automatyczne nawadnianie ogrodów. Dlaczego? Ponieważ jest to ogromna oszczędność czasu. Nie trzeba wstawać przed wschodem słońca, by podlać trawnik i kwiaty, system zrobi to za nas. To również oszczędność pieniędzy. Automatyczny system nawadniania racjonalne wykorzystuje wodę, spełniając optymalne zapotrzebowanie poszczególnych roślin, nie przelewając ich. Istnieją dwa rodzaje automatycznego systemu nawadniania ogrodów – instalacja nawadniająca i linia kroplująca. Instalacja nawadniająca to nic innego jak zintegrowany system zraszaczy, umieszczonych w różnych miejscach ogrodu, ustawionych na konkretny czas działania. Jeżeli zdecydujemy się na zraszacze wynurzalne, w ogóle nie będzie ich widać, ponieważ przewody umieszczone są pod ziemią, a zraszacze wynurzalne pokazują się tylko w momencie podlewania. Potem chowają się pod ziemią. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku trawnika. Instalacje nawadniające mogą także pobierać wodę deszczową, pracować, podczas gdy my będziemy odpoczywać na wakacjach, możemy sterować nimi ze smartfona oraz jako systemy inteligetne nie będą podlewać roślin w momencie, gdy gleba będzie wystarczająco wilgotna. Jest to zatem ogromna wygoda dla użytkowników. Drugi typ to rury, mikrorury, złączki i kroplowniki, które doprowadzają wodę bezpośrednio do korzeni. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku ogrodu warzywnego.

Opublikuj komentarz