Strop Teriva — montaż, wady i zalety

Strop Teriva to jeden z rodzajów stropów, dostępnych na rynku. Jest to strop typu żelbetowego, belkowo-pustakowego. Najczęściej rekomenduje się budowę tego rodzaju stropu przy dużych obciążeniach, jednak prywatni inwestorzy bardzo często decydują się na budowę tego rodzaju stropu w domach jednorodzinnych, ze względu na brak konieczności używania ciężkiego sprzętu.

Czym jest strop?

Zanim przejdziemy do omawiania stropów Teriva, wyjaśnimy czym jest strop w każdym budynku. W uproszczeniu można wskazać, że jest to pozioma przegroda budynku, dzieląca go na poszczególne kondygnacje, składająca się z konstrukcji nośnej, podłogi i sufitu. Czyli po prostu podłoga dla jednej kondygnacji, a sufit dla drugiej. Strop ma za zadanie przenieść obciążenia własne, wyposażenia, a także osób, które przebywają w pomieszczeniu.

fot. pixabaycom | cc0

Co wyróznia stropy Teriva?

Istnieje kilka rodzajów stropów. Ze względu na konstrukcję, można podzielić je na: strop płytowy, zbrojony jednokierunkowo lub wielokierunkowo, płytowo-żebrowy, belkowy i strop gęstożebrowy. Teriva jest stropem gęstożebrowym, często używa się go w budownictwie przemysłowym, szpitalach, wszędzie tam, gdzie budynek narażony jest na duże obciążenia. Stropy Teriva wyróżniają się bowiem odpornością właśnie na obciążenia.

Stropy Teriva — wady i zalety

Na strop Teriva składają się belki żelbetowe i pustaki. Jeżeli chodzi o przekrój stropu, to może byż różny, ponieważ stosowane są jego różne grubości od 24 do 34 cm. Pustak stropowy Teriva nie posiada niestety dobrej izolacyjności akustycznej, poprzez pustki powietrza w komorach i związaną z tym niską masę. To jednak nie jest duży problem, ponieważ np. decydując się na dachówkę, zamiast zwykłej blachy, zapewnimy izolacje akustyczną poprzez lepszy materiał na pokrycie dachu. Niewątpliwą zaletą stropów Teriva jest natomiast brak konieczności deskowania, co zastąpione jest przez stosowanie podpór montażowych. Plusem tego rozwiązania jest także uniwersalność, belki mogą być przycinane do odpowiedniej długości, a montaż jest możliwy w pomieszczeniach o nieregularnych kształtach.