Od czego zacząć budowę stawu kąpielowego?

Od czego zacząć budowę stawu kąpielowego i czy na jego budowę wymagane jest specjalne pozwolenie? Te pytania przewijają się dość często, ponieważ naturalne stawy wciąż są nowością na polskim rynku. Pojawiły się stosunkowo niedawno, razem z modą, która przywędrowała do nas od zachodnich sąsiadów. Mimo tego ich popularność stale rośnie i nie ma się czemu dziwić — stawy kąpielowe to naturalne, prywatne kąpieliska o wiele tańsze w budowie od tradycyjnych basenów, zresztą nie tylko w budowie, ale także podczas użytkowania.

Czym są stawy kąpielowe?

Stawy kąpielowe to naturalne obiekty wodne, które wyglądają jak dzieło matki natury. Patrząc na nie, naprawdę ciężko uwierzyć, że stworzył je człowiek. Wyglądają jak naturalne jeziora, usytuowane w ogrodach. Stawy te dzielą się na dwie strefy: regeneracyjną i regeneracyjno-rekreacyjną, która odpowiada za proces filtracji wody. I to jest właśnie jedna z największych zalet stawów kąpielowych — naturalne oczyszczanie się wody. Obiekty te, nie wymagają używania środków chemicznych, ani żadnych dodatkowych technologii. Wszystko robi natura, czyli bujna roślinność, która znajduje się w stawie.

fot. pixabaycom | cc0

Od czego zacząć budowę stawu kąpielowego — pozwolenie na budowę i parametry wody

Bardzo często pojawia się pytanie, czy na budowę stawu kąpielowego należy mieć specjalne pozwolenie. Otóż zgodnie z nowelizacją, jaka weszła niedawno w życie, pozwolenie na budowę stawu na działce przy domu nie jest wymagane, wystarczy jedynie zgłoszenie chęci budowy do odpowiedniego urzędu. Ważne jednak jest to, że dotyczy to obiektów nie większych niż 50 m2. Jeżeli chodzi o to, od czego zacząć budowę stawu kąpielowego, to w pierwszej kolejności należy wykonać badania i analizę wody, jaką będziemy uzupełniać zbiornik. Na podstawie tych danych, doświadczony specjalista dobierze odpowiednią metodę filtracji wody, a także skład złoża do filtrów oraz odpowiednie rośliny repozycyjne i podwodne. Z takim projektem, można już przystąpić do prac budowlanych.