Nowoczesna aranżacja ogrodu – stawy naturalne

Stwierdzenie — nowoczesna aranżacja ogrodu, może tak naprawdę oznaczać wszystko. Obecnie na rynku mamy bowiem nieograniczony wybór ciekawych rozwiązań, pozwalających uzyskać niesamowite efekty aranżacyjne. Jednym z nich jest budowa stawów naturalnych, nazywanych potocznie stawami kąpielowymi. Moda na przydomowe, naturalne kąpieliska przywędrowała od naszych zachodnich sąsiadów, gdzie są niezwykle popularne już od wielu sezonów.

Czym są stawy naturalne?

Naturalne stawy kąpielowe to obiekty wodne, wyglądające niczym jezioro usytuowane w naszym ogrodzie. Patrząc na nie, ciężko uwierzyć, że nie są dziełem matki natury. Przede wszystkim są to jednak kąpieliska w pełni naturalne – nie wymagają używana żadnych substancji chemicznych, ponieważ filtracja wody odbywa się samoczynnie, dzięki bujnej roślinności, jaka się w nich znajduje. Stawy kąpielowe dzielą się na dwie strefy: regeneracyjną i rekreacyjną, z czego pierwsza zajmuje zdecydowanie większą powierzchnię. Budowa stawów kąpielowych jest o wiele tańsza, niż inwestycja w tradycyjny basen, utrzymanie podobnie — może właśnie dlatego zyskują coraz większą popularność.

fot. pixabaycom | cc0

Jeśli nie staw kąpielowy, to?

Nowoczesna aranżacja ogrodu powinna zawierać obiekt wodny. To niezwykle modne, luksusowe i funkcjonalne rozwiązanie. Coraz bardziej cenimy sobie intymność i możliwość personalizacji własnej przestrzeni. Jeżeli z jakiś przyczyn nie odpowiada nam rozwiązanie, jakim są stawy kąpielowe, możemy zdecydować się na biobasen lub oczko wodne. Które rozwiązanie będzie lepsze? Oczko wodne to wyłącznie dekoracja, piękna, jednak mało funkcjonalna. Jeżeli jednak nie mamy wystarczająco dużo miejsca lub nie zależy nam na prywatnym kąpielisku — również będzie ciekawym sposobem na przydomową przestrzeń. Oczka wodne to niewielkie i płytkie obiekty wodne, które można w dowolny sposób zaprojektować. Biobasen to natomiast połączenie stawu kąpielowego i basenu. Podobnie, jak staw kąpielowy posiada dwie strefy, jednak strefa regeneracyjna jest znacznie bardziej rozbudowana i posiada więcej technologicznych rozwiązań. Filtracja wody wciąż odbywa się w sposób naturalny, ponieważ biobasen nie wymaga używania środków chemicznych, jednak do jej oczyszczania wykorzystuje innowacyjne filtry. Biobasen oferuje również dodatkowe opcje, których nie mamy w przypadku stawów naturalnych. Chodzi dokładnie o możliwość podgrzewania wody lub zadaszenia zbiornika.

To, na który rodzaj kąpieliska się zdecydujemy, zależy od indywidualnych upodobań i oczekiwań. Bez wątpienia stawy naturalne to świetne rozwiązanie, pozwalające na życie w symbiozie z naturą.