Czy odśnieżanie dachów jest konieczne?

Czy odśnieżanie dachów jest konieczne? Jak wiemy, po okresie letnim szybko nastaje jesień, a później zima. Właśnie w tych dwóch porach roku w naszym kraju najczęściej pojawiają się opady śniegu. Każdy opad atmosferyczny posiada swoją wagę. Na co dzień odśnieżamy swoje podjazdy czy parkingi przy blokach. Po co? Dla komfortu życia, żeby jeździło się sprawniej, choć zapewne chodzi również o estetykę. Z tych samych powodów, jednak nie tylko, warto byłoby zainteresować się odśnieżaniem dachów. W Polsce, choć nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, istnieją nawet kary za nie przestrzeganie tego obowiązku. Zimą warto zatem zainteresować się nieco przepisami oraz tym, co może wydarzyć się, jeżeli nie będziemy zwracać uwagi na zalegający śnieg. Historia nam to już niejednokrotnie pokazała.

Dlaczego odśnieżanie dachów jest tak ważne?

Dlaczego odśnieżanie dachów jest tak ważne? Niestety biały puch za oknem przestaje być tak piękny, kiedy naszym obowiązkiem staje się usunięcie jego nadmiaru z pewnych określonych miejsc. Większość ludzi przyzwyczaiła się bowiem, że odśnieżaniem zajmują się specjalne, powołane przez miasto organy. Inaczej sytuacja wygląda, jeżeli chodzi o prywatne posesje, na których to naszym obowiązkiem staje się regularne odśnieżanie dachu. Zalegający puch może bardzo poważnie zaszkodzić całej konstrukcji, może doprowadzić nawet do zawalenia się budynku, co pokazała nam już historia. Wbrew pozorom odśnieżanie dachów nie jest jednak wcale łatwym zadaniem – na szczęście możemy zatrudnić do tego fachowców.

fot. pixabaycom | cc0

Waga śniegu, a normy prawne

Śnieg to substancja, która zmienia w zależności od warunków atmosferycznych swój stan skupienia. Nie da się jasno stwierdzić ile dokładnie waży. Waga śniegu najczęściej wzrasta z czasem. Chodzi o to, że im dłużej zalega na danej powierzchni, tym większą wagę osiąga. By obliczyć, ile waży śnieg, najlepiej wziąć pod uwagę podawane średnie proporcje. W naszym kraju świeży śnieg waży około 1 kN/m3. W przeliczeniu będzie to około 250 kg/m3. Poszczególne regiony potrafią jednak różnić się od siebie pod kątem ilości opadów. Z tego względu powstały strefy klimatyczne. Dla nich ustala się normy obciążeniowe dachów. Mogą wynosić od 70 do 100kg/m2. Odpowiadając na pytanie, czy odśnieżanie dachów jest konieczne – tak, jest, a za zalegający na dachu posesji śnieg, mogą grozić nam surowe kary.