×

Nawadnianie ogrodów

Nawadnianie ogrodów

Nawadnianie ogrodów wydaje się rozwiązaniem niezbędnym, biorąc pod uwagę klimat naszego kraju. Okresy długiej suszy i jak i te mocno deszczowe mają niszczycielski wpływ na roślinność w ogrodzie. Zarówno sama trawa, jak i kwiaty, drzewa i inne rośliny wymagają odpowiedniej intensywności i systematyczności nawadniania. Posiadając znacznej wielkości ogród, w okresie letnim, musielibyśmy każdego dnia poświęcać czas na podlewanie zieleni. Ale czy w dzisiejszych czasach jest to w ogóle możliwe? Czy nie lepiej zasiąść wygodnie na leżaku, patrząc jak ogród pielęgnuje się sam? Niemożliwe? A jednak — wystarczy zainwestować w automatyczny system nawadniania.

fot. pixabaycom | cc0

Automatyczny system nawadniania — plan to podstawa

Automatyczne systemy nawadniania to rozwiązanie coraz częściej wykorzystywane w ogrodach. Choć początkowo koszt inwestycji może nieco przerażać, daje jednak spore oszczędności, chodzi aż o 30% w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem przy użyciu węża. Co więcej, automatyczny system nawadniania jest praktycznie bezobsługowy i może działać również nocą. Świetnie sprawdzi się zarówno w dużym, jak i małym ogrodzie.

Systemy nawadniania ogrodów mogą obejmować cały ogród bądź tylko jego część. Łatwiej jest instalować system na jeszcze niezagospodarowanym terenie. Przeważnie dzielimy ogród na sekcje, które działają naprzemiennie. Dzięki temu można dobrać odpowiednią pompę o niższych parametrach. W zależności od rodzaju roślinności stosuje się różne rozwiązania dozujące. Trawniki najbardziej lubią zraszacze statyczne, obrotowe lub wahadłowe. Montowane są pod ziemią i nie przeszkadzają w koszeniu trawnika. Wysuwają się jedynie pod wpływem ciśnienia wody. Jeżeli jednak zależy nam na nawadnianiu, gęstwiny roślin, możemy zdecydować się na tańsze rozwiązanie i modele niewynurzane. Są to sztywne rury perforowane, które wystają ponad poziom gruntu w formie linii kropelkujących.

W warzywnikach, klombach i ogródkach skalnych najczęściej stosuje się mikro zraszacze, które można łatwo zdemontować na potrzeby prac ogrodowych. Wytwarzają przyjemną mgiełkę i są wprost idealnie dla roślin, które nie lubią podlewania z góry. Jest to zarazem bardzo efektywny sposób nawadniania. Co ważne, różne rozwiązania nawadniające można ze sobą dowolnie łączyć.
Żeby zaprojektować system nawadniania ogrodów, należy wyznaczyć na działce wszystkie elementy, które przeszkadzają w poprowadzeniu rurociągu. Są to dom, alejki, podjazd, drzewa, czy trawnik. Następny krok to wyznaczenie sekcji w ogrodzie i wybranie odpowiednich rozwiązań do nawadniania automatycznego, czyli wielkość i średnicę rur oraz rodzaj zraszaczy. Pod uwagę należy wziąć również rodzaj gleby i roślinność.

Nawadnianie ogrodów — dobór odpowiedniej pompy

Do nawadniania ogrodów w systemie automatycznym niezbędna jest pompa. Istnieją różne rodzaje pomp. Można wybrać pompę nawierzchniową, ustawianą na powierzchni lub pompę, którą umieszcza się w zbiorniku z wodą. Takie pompy nazywa się zanurzeniowo — ciśnieniowymi. Kolejny i chyba najlepszy rodzaj pomp, to pompy zatapialne, zasysają wodę bezpośrednio ze zbiornika.
Nawadnianie ogrodów może być całkowicie zautomatyzowane. Takie rozwiązanie niesie za sobą oszczędności oraz niesamowitą wygodę korzystania. Ogród praktycznie dba o siebie sam, a my możemy za ten czas zasiąść wygodnie na leżaku i odpocząć.

Opublikuj komentarz