Najpopularniejsze materiały do wykonania elewacji

Materiały elewacyjne odgrywają bardzo ważną rolę, nie tylko ze względu na wygląd budynku, ale przede wszystkim na jego trwałość. Elewacja ma za zadanie chronić budynek przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak warunku atmosferyczne, czy uszkodzenia mechaniczne. Przy okazji pełnią funkcję ozdoby budynku, a szeroki wybór materiałów elewacyjnych, sprawił, że architekci prześcigają się w pomysłach na ciekawsze elewacje. Coraz częściej na budynkach możemy ujrzeć kontrastujące ze sobą, nowoczesne zestawienia, o których kiedyś, można było jedynie pomarzyć. Jakie materiały elewacyjne wyróżniamy obecnie na rynku i czym się charakteryzują?

Tynk elewacyjny — różnorodność barw

Tynk elewacyjny to ekonomiczna i racjonalna metoda wykończenia elewacji. Jest to jednocześnie najczęściej wybierany materiał elewacyjny. Niezwykle modny jest ostatnio śnieżnobiały tynk, który zdobi większość nowoczesnych budynków. Można przełamać go różnymi wzorami, elementami drewnianymi lub szklanymi. Najczęściej na domach spotykamy zimne odcienie tynków elewacyjnych: szarości, biele, czerń. Rzadziej ciepłe barwy, takie jak beże, czy brązy.

fot. pixabaycom | cc0

Drewno — przełamanie nudnej elewacji

Drewno zdobi dziś nie tylko elewacje budynków jednorodzinnych, ale również hale, sklepy, czy segmenty i budynki wielorodzinne. Elewacja z elementami drewna wyróżnia się nienaganną estetyką i elegancją. Często nawet najprostsza bryła wygląda o wiele ciekawiej, dzięki zastosowaniu drewna. Świetnie komponuje się również z drewnianymi oknami i ciemnym, nowoczesnym dachem.

Kamień na elewacji

Podobnie jak drewno, kamień od kilku sezonów wraca do łask. Ma bardzo szerokie zastosowanie na fasadach budynków i daje świetnie możliwości aranżacyjne. Elewacja z kamienia to niezwykle trwała i odporna na zniszczenia elewacja, dająca ciekawe wrażenia estetyczne. Kamień stosować można na całej elewacji, ale również na jej poszczególnych fragmentach. Świetnie prezentuje się w połączeniu ze szkłem lub drewnem.

Tworzywa sztuczne na elewacjach — klinkier i beton

Cegły oraz płytki klinkierowe dostępne są w bardzo wielu kolorach. Jest to bez wątpienia ich dużą zaletą, ponieważ można stworzyć projekty zarówno utrzymane w mocno tradycyjnym tonie, jak również modernistyczne i nowoczesne projekty. Płytki klinkierowe są również niezwykle lekkie, dużo lżejsze od cegieł, dlatego nadają się do montowania na ocieplanych ścianach dwuwarstwowych, zaś cegły do ścian trójwarstwowych.
Beton to obecnie mocno rozchwytywany materiał. Są to przeważnie płytki, imitujące różne rodzaje kamieni naturalnych. Wybór jest bardzo szeroki, zarówno jeżeli chodzi o ich kształt oraz kolor. Przyklejać można je w pionie, jak i w poziomie.

Podczas wykańczania elewacji, popularnym i często wykorzystywanym materiałem są również płytki PCV, które imitują beton, drewno, czy kamień. Podczas produkcji, specjalnie się je uszlachetnia, by były trwałe i odporne na warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki powłoce polimerowej są odporne na promieniowanie UV, zatem trwałość to ich niewątpliwa zaleta. Dodatkowo są również odporne na zróżnicowanie temperatur oraz pękanie i kruszenie, a ich konserwacja jest niezwykle łatwa.