Kształtki wieńcowe – sposób na szybką budowę

Kształtki wieńcowe, to sposób na łatwą i szybką budowę. Ma to szczególne znaczenie w czasach, w jakich przyszło nam żyć. W końcu czas to pieniądz. Powiedzenie to staje się aktualne również na budowie, warto więc postawić na nowoczesne rozwiązania, które pozwolą wyeliminować wystąpienie kosztownych przestojów podczas wznoszenia domu. Gotowe kształtki wieńcowe pozwolą na zaoszczędzenie czasu i pieniędzy od samego początku budowy. Kształtki te, eliminują drogie i czasochłonne czynności związane z szalowaniem wieńca przy użyciu desek podczas wykonywania zarówno stropów płytowych, jak i gęstożebrowych. Zastosowanie kształtek wieńcowych gwarantuje równomierny rozkład obciążeń przekazywanych na mur przez strop, co jest szczególnie istotne w przypadku murów wykonanych z pustaków ceramicznych oraz bloczków z betonu komórkowego.

Budowanie za pomocą kształtek wieńcowych

Zgodnie z zasadami sztuki budowlanej i budowy stropów, na ścianach konstrukcyjnych trzeba wykonać wieńce żelbetowe. Zbrojenie wieńców musi składać się co najmniej z trzech prętów, o średnicy 10 mm lub więcej, jeżeli tak mówi projekt. Strzemiona o średnicy 4,5 mm powinny być rozmieszczone co 250 mm. Zbrojenie wieńców zaleca się projektować tak, żeby górne podłużne pręty wieńca znajdowały się około 30 mm poniżej górnej powierzchni stropu. Umożliwi to ułożenie zbrojenia podporowego i właściwe jego otulenie betonem. Wieniec stropowy odpowiada za usztywnienie całej konstrukcji budynku oraz rozłożenie obciążeń konstrukcji stropowej. Wykorzystanie kształtek wieńcowych zapewnia równomierny rozkład obciążeń, które są przekazywane na mur przez strop, a także wyklucza element czasochłonnego deskowania wieńca.

fot. pixabaycom | cc0

Rodzaje kształtek wieńcowych

Na rynku mamy obecnie do wyboru kilka rodzajów kształtek, a najbardziej popularne są te, które usprawniają proces zbrojenia wieńca:
Pustak szalunkowy — kształtka wieńcowa typu L, to element wykonany na bazie keramzytu służący do obmurówek wieńca stropowego bez konieczności stosowania szalunku drewnianego oraz ryglowania belek stropowych w celu wykonania wieńca opuszczonego poniżej stopki belki.
Pustak szalunkowy typu C – jest to element uzupełniający do pustaka szalunkowego typu L do zastosowania na mury wewnętrzne.
Pustak szalunkowy typu U – to kolejny produkt uzupełniający ofertę pustaków szalunkowych, służący do wykonywania wieńców żelbetowych np. pod więźbę dachową.