×

Czym jest komin systemowy?

Czym jest komin systemowy?

Czym jest komin systemowy? Cóż, technologia idzie do przodu w całej branży budowlanej, także w systemach grzewczych. Kiedyś w piecach palono tylko węglem lub drewnem, dziś doszły do tego kotły olejowe i gazowe. Kominy były tworzone z cegły, ponieważ jest ona najbardziej trwała, spośród surowców wykorzystywanych do budowy kominów. Zastosowanie innych paliw do pieców wymusiło powstanie nowej techniki budowy kominów, które muszą poradzić sobie z temperaturą spalin. Największym plusem nowoczesnych modeli jest jednak fakt, że mogą być montowane niezależnie, właśnie jako system kominowy, lub jako wkład do komina murowanego.

fot. pixabaycom | cc0

Rodzaje kominów systemowych

Komin systemowy składa się z prefabrykowanych części, czyli gotowych modułów, które można nawet zamontować samodzielnie. Komin systemowy to jednak przede wszystkim odpowiedni wkład, którego rodzaj zależy od paliwa, ocieplającego dom, a także obudowa, która z kolei może być zależna od estetyki wykończenia domu, ale przede wszystkim musi zabezpieczać wystającą część komina przed warunkami atmosferycznymi. Na rynku wyróżniamy obecnie cztery główne rodzaje kominów systemowych:

  • Standardowy — radzi sobie z temperaturą spalania na poziomie od 200 do 600 stopni. Jest przystosowany do pieców, w którymi pali się paliwem stałym. Są to modele o wiele tańsze niż np. kominy systemowe uniwersalne
  • Uniwersalny – przeznaczony do wszystkich paliw. Jest to komin ceramiczny, który radzi sobie z temperaturą spalania na poziomie 60 do 600 stopni Celsjusza. Nie ma problemu, aby używać go w bardzo wilgotnych warunkach.
    Do pieców kondensacyjnych – jest wykonany z kwasoodpornej blachy nierdzewnej. Świetnie odprowadza spaliny i posiada certyfikat bezpieczeństwa
  • Do pieców turbo — jest wykonany z rur ceramicznych. Również jest kominem bezpiecznym, posiadającym odpowiedni certyfikat.

Jakie są zalety kominów systemowych?

Nowoczesne systemy kominowe posiadają wiele zalet. Pierwszą z nich bez wątpienia jest fakt, że przychodzi w gotowych częściach i nie trzeba się z nim męczyć, jak z kominem murowanym. W naszych czasach szybki i łatwy montaż to podstawa. Warto wspomnieć również o tym, że systemy kominowe zajmują o wiele mniej miejsca niż standardowe systemy kominowe. Poza tym kominy systemowe:

  • Zakupione w zaufanej, profesjonalnej firmie, dają gwarancję długiego użytkowania, bez nagłych awarii. Ważne, żeby były odporne na żar i zawilgocenia.
  • Uniwersalne kominy systemowe są stworzone z myślą współdziałania z wieloma systemami grzewczymi.
  • Komin systemowy może być zamontowany zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku.

Opublikuj komentarz