Klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa, czy ścienna?

Klimatyzacja przypodłogowa, podsufitowa, czy ścienna? Istnieje bowiem kilka rodzajów urządzeń do schładzania powietrza. Jeden z podziałów to ten na samochodową i domową. Inny dotyczy podziału urządzeń domowych, uwzględniając miejsce ich montażu. W tym przypadku na uwagę zasługuje przede wszystkim klimatyzacja ścienna, podsufitowa oraz klimatyzacja przypodłogowa. Którą z nich wybrać? Czym się różnią?

Klimatyzacja ścienna

Klimatyzacja ścienna to idealne rozwiązanie do obiektów komercyjnych, a także prywatnych domów i mieszkań. Proste, nowoczesne wzornictwo klimatyzatorów ściennych, wpisuje się w dowolnie zaaranżowane wnętrze. Ich ogromną zaletą jest szybki montaż. Najprostszy wariant split to tylko godzina, co ważne można ten montaż przeprowadzić w budynkach, które dopiero powstają, jak i już oddanych do użytku. Klimatyzacja ścienna to niewielkie wymiary jednostki wewnętrznej, dzięki czemu zmieści się nawet na niewielkim mieszkaniu. W przypadku pomieszczeń, w których każdy centymetr kwadratowy miejsca jest na wagę złota, model ścienny to najlepsze wyjście.

fot. pixabaycom | cc0

Klimatyzacja przypodłogowa

Inny rodzaj urządzenia, to klimatyzacja przypodłogowa. Wyróżnia się przede wszystkim miejscem montażu — jak sama nazwa wskazuje. Jej wygląd, może kojarzyć się z grzejnikiem, zresztą podobnie jak on, umieszczona jest kilkanaście centrymetrów nad podłogą. Producenci klimatyzacji przypodłogowej zalecają montaż pod oknem, przy ścianie lub we wnęce. Polecana jest również tam, gdzie jest mały metraż i nie ma sufitu podwieszanego. Wyjątkową cechą tych modeli jest, to, że mogą być stosowane jako grzejnik. Przednia część jednostki wewnętrznej wykonywana jest z materiałów, które nagrzewają się jak kaloryfer. Jest to jednak wada i zaleta. Osoby, które mają małe dzieci lub zwierzęta, powinny zwracać uwagę, jak bardzo klimatyzacja przypodłogowa się nagrzewa i czy nie grzeje zbyt mocno. Klimatyzacja przypodłogowa, tak jak ścienna może być montowana w budynkach firmowych i prywatnych.

Klimatyzacja podsufitowa

Ostatnie urządzenie to klimatyzacja podsufitowa. Czym wyróżnia się ta opcja w porównaniu z innymi? Modele podsufitowe są niższe niż ścienne. Najczęściej montuje się je w dużych pomieszczeniach, takich jak restauracje czy sale weselne. Odznaczają się również bardzo szybkim działaniem. Zimne powietrze jest wywiewane nawet na kilkanaście metrów, dzięki temu można szybko i efektywnie schłodzić nawet duży metraż. Klimatyzację podsufitową stosuje się do wysokich pomieszczeń, można ją mocować w zależności od konkretnego wariantu i zaleceń producenta nawet bezpośrednio do konstrukcji sufitu lub stropu. Jak widać, każde z urządzeń klimatyzujących różni się w zależności od miejsca, w jakim je montujemy i w jakim najefektywniej działa. Szeroki wybór klimatyzatorów sprawia, że każdy klient znajdzie urządzenie idealnie dopasowane do swoich potrzeb. Aby jednak w pełni cieszyć się chłodnym i czystym powietrzem w domu, należy regularnie przeprowadzać serwis klimatyzacji – niezależnie od urządzenia, jakie wybierzemy.