Jaką bramę garażową wybrać do domu?

Jaką bramę garażową wybrać do domu? Segmentową, uchylną, a może rozwierną? Wybierając bramę garażową do swojego domu, powinniśmy kierować się określonymi kryteriami. Początkowo warto zastanowić się, jakie warunki powinna spełniać brama, abyśmy byli z niej w pełni zadowoleni. Czy zależy nam głównie na tym, aby była niedroga, wyróżniała się estetycznym wyglądem, a może przede wszystkim na tym, żeby była komfortowa w użytkowaniu? Jak zbudowany jest garaż, a także jakim podjazdem dysponujemy oraz czy zależy nam na dodatkowej przestrzeni pod sufitem na przechowywanie sprzętów i narzędzi. Warto spisać wszystkie wnioski i z gotowymi wymaganiami, udać się do wykonawcy. Dziś przedstawimy poszczególne rodzaje bram garażowych, aby odpowiedzieć na pytanie – jaką bramę garażową wybrać do domu.

Bramy segmentowe

Wybierając bramy garażowe, możemy zdecydować się na bramy segmentowe, niezwykle popularne obecnie rozwiązanie. Bramy segmentowe zbudowane są z kilku paneli, które podczas otwierania przesuwają się w górę nad naszymi głowami po prowadnicach, które zamontowane są przy suficie. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie zajmują dużo miejsca na zewnątrz garażu, więc świetnie sprawdzają się w domach z krótkimi lub stromymi podjazdami. Bramy segmentowe można montować w otworach garażowych o różnorodnych kształtach. Wyróżniają się niesamowitą wytrzymałością i niezawodnością, dzięki temu, że każdy panel jest osobno połączony z prowadnicą. Jedyną wadą tego rodzaju bram, może być to, że zajmują sporo miejsca przy suficie. Segmenty mogą posiadać różne kolory i być wykonane z różnych materiałów, dlatego można idealnie dopasować je do wyglądu domu.

fot. pixabaycom | cc0

Bramy uchylne

Bramy garażowe uchylne to najpopularniejszy rodzaj bram. Wyróżniają się stosunkową niską ceną, prostą konstrukcją, a co najważniejsze niezawodnością. Otwieranie bram uchylnych odbywa się ruchem wahadłowym – może być wykonywane ręcznie lub bądź przy zastosowaniu napędu elektrycznego. Zaletą tego rodzaju bram jest również łatwy montaż oraz prosta obsługa.

Bramy rozwierne

Bramy rozwierne składają się przeważnie z dwóch skrzydeł, otwierających się na zewnątrz. To powoduje, że mogą być montowane wyłącznie w garażach, które mają wystarczająco dużo miejsca na zewnątrz, by móc je otworzyć. Mogą one być otwierane ręczne lub automatycznie, mogą również być ocieplone lub nie. Świetnie pasują do klasycznych domów.