Jaką elewacje domu wybrać?

Często podczas budowy domu, zadajemy sobie pytanie, jaką elewacje wybrać, by nie tylko podnosiła walory estetyczne budynku, ale przede wszystkim skutecznie chroniła go przed działaniem czynników zewnętrznych i uszkodzeniami mechanicznymi. Elewacja bowiem odgrywa niezwykle ważną rolę – jest elementem kluczowym dla każdego domu. Jaką elewacje wybrać, na jaki materiał się zdecydować i na co zwrócić uwagę?

Elewacje drewniane

Zastanawiając się, jaką elewacje domu wybrać, możemy zdecydować się na rozwiązanie, jakim są bardzo modne ostatnio elewacje drewniane. Najczęściej występują w formie desek, profili elewacyjnych, drewnianych oblicówek lub płyt fornirowanych. Ten rodzaj elewacji przypadnie do gustu szczególnie miłośnikom ciepłych, klasycznych rozwiązań, które nawiązują do stylu góralskiego lub skandynawskiego. Coraz częściej jednak można spotkać to rozwiązanie również w nowoczesnej odsłonie, w połączeniu z białym, szarym lub czarnym tynkiem. Jeżeli zdecydujemy się na drewnianą elewację, musimy liczyć się z tym, że konieczne będzie odpowiednie podejście do tego materiału – należy pamiętać o zabezpieczeniu drewna przed wilgocią i innymi czynnikami.

fot. pixabaycom | cc0

Elewacje z kamienia

Kolejne dość modne ostatnio rozwiązanie, to elewacje z kamienia. Najczęściej elewacje tego typu występują w formie specjalnie przygotowanych do tego celu płyt elewacyjnych. Elewacje z kamienia są bardzo solidne i trwałe, jednak ze względu na swój ciężki wygląd, stosowane są wyłącznie na fragmentach elewacji.

Jaką elewacje domu wybrać — tynk cienkowarstwowy, jako najpopularniejszy rodzaj elewacji

Mimo upływu lat niewiele się zmieniło i tynk cienkowarstwowy wciąż jest najpopularniejszym materiałem elewacyjnym. Tego typu elewacje, nakłada się bezpośrednio na warstwę docieplenia z materiałów, takich jak: wełna mineralna lub styropian. Cienka i niezwykle lekka warstwa tynku, zabezpiecza budynek przed czynnikami zewnętrznymi, a przy tym jest stosunkowo tani.

Płyty włókno cementowe jako pomysł na elewacje

Płyty włóknowo-cementowe to stosunkowo nowe rozwiązanie na wykonanie elewacji w domu jednorodzinnym. Elewacja tego typu zapewnia trwałość, solidność i niezwykle estetyczny wygląd, jest jednak nieco droższa od innych elewacji.
Niezależnie od tego, jaki rodzaj elewacji wybierzemy – najważniejsze są materiały budowlane najwyższej jakości oraz solidne wykonanie. Firmy budujące domy są w stanie podpowiedzieć, jaka elewacja spełni nasze wymagania oraz będzie najlepsza dla naszego domu.