Jak wykonuje się hydroizolację zbiorników wodnych?

Jak wykonuje się hydroizolację zbiorników wodnych? Dlaczego jest tak ważna? Coraz częściej decydujemy się na prywatny zbiornik wodny w swoim ogrodzie. Rosnącą popularnością cieszą się np. stawy kąpielowe, czy oczka wodne, czyli całkowicie naturalne obiekty, które nie wymagają stosowania chemii. Woda oczyszcza się samoczynnie, a my możemy cieszyć się zbiornikiem, wyglądającym niczym jezioro usytuowane w naszym ogrodzie. Niezwykle ważna jest jednak odpowiednia hydroizolacja zbiornika, która chroni obiekt przed przeciekaniem i zniszczeniem, wynikającym z wpływu czynników zewnętrznych.

Czym właściwie jest hydroizolacja?

Hydroizolacja, czyli izolacja wodochronna to zabezpieczenie części obiektu wodnego lub budowli przed wilgocią. Wiąże się to głównie z wodą gruntową. Wyróżnia się między innymi izolacje przeciwwilgociowe, przeciwwodne czy parochronne. Hydroizolacje wykonuje się nie tylko podczas budowy zbiorników wodnych, ale także w naszych domach, wykonując np.izolację fundamentów. Niestety wilgoć i wody gruntowe mają negatywny wpływ na stan poszczególnych materiałów, a niekiedy mogą spowodować ich całkowite zniszczenie.

fot. pixabaycom | cc0

Dlaczego hydroizolacja zbiorników jest tak ważna?

Dlaczego hydroizolacja zbiorników jest tak ważna? Jeżeli mamy do czynienia ze zbiornikiem znajdującym się pod powierzchnią ziemi, warstwa hydroizolacyjna przede wszystkim nie może pozwalać na jakikolwiek wyciek lub wchłanianie wody do otaczającej go gleby. Żeby zbiorniki, takie jak staw lub oczko wodne jak najdłużej spełniały swoje funkcje dekoracyjne i rekreacyjne, konieczne jest zastosowanie skutecznych technologii hydroizolacyjnych. W tym celu świetnie sprawdza się membrana EPDM, która nie tylko izoluje wodę od środowiska zewnętrznego, ale również wygląda bardzo estetycznie. Membrany stosowane podczas hydroizolacji zbiorników wodnych są odporne na zmianę temperatur w zakresie aż od -40 do 110 stopni i warunków atmosferycznych, a ponadto umożliwiają szybkie doprowadzenie zbiornika do czystości i pięknego wyglądu. Są ponadto niezwykle elastyczne oraz odporne na odkształcenia, ma to szczególne znaczenie, np. gdy z ziemi zaczną wyrastać korzenie, które w żaden sposób nie będą w stanie uszkodzić membrany.

Jak wykonuje się hydroizolację zbiorników wodnych?

Jak wykonuje się hydroizolację zbiorników wodnych? Hydroizolację, tak jak wspomnieliśmy wykonuje się z użyciem membrany EPDM, która jest odporna na wiele czynników chemicznych i atmosferycznych, a także uszkodzenia mechaniczne. Najpierw wykopywana jest niecka, czyli miejsce, gdzie zbiornik będzie się znajdował, a następnie przechodzi się do izolacji. Wykwalifikowana ekipa precyzyjnie rozkłada membranę, aby idealnie przylegała do ścian zbiornika i zabezpieczała jego powierzchnię przed przenikaniem wód gruntowych. To niezwykle ważne dla trwałości konstrukcji, która ma nam służyć przez długie lata.