×

Izolacja dachu pianką PUR

Izolacja dachu pianką PUR

Dlaczego izolacja dachu pianką PUR jest tak ważna? Przez dach skośny w każdym budynku ucieka najwięcej ciepła. Dzieje się tak z uwagi na dość skomplikowaną konstrukcję więźby dachowej. Powszechnie wiadomo, że ciepłe ogrzane powietrze jest lżejsze i unosi się ku górze, uciekając przez dach. Żeby w naszym domu takie zdarzenie nie miało miejsca, należy zadbać i dobrą izolację dachu oraz poddasza, niezależnie, czy będzie ono użytkowe, czy też nie. Jeżeli decydujemy się na poddasze użytkowe, izolacje wykonujemy na połaciach dachu, jeżeli nieużytkowe można wykonać ją na linii stropu. Co ważne, izolacja dachu pianką PUR może być wykonywana zarówno w nowym budynku, jak i podczas remontu starszej konstrukcji.

fot. pixabaycom | cc0

Czym ocieplić dach skośny i dlaczego?

Na rynku dostępnych jest obecnie przynajmniej kilka różnego rodzaju materiałów izolacyjnych, z czego najpopularniejszym z pewnością jest wełna mineralna. Wełnę układa się pod krokwiami i między nimi, podobnymi parametrami wyróżnia się również styropian. Mimo dużej popularności żaden z tych materiałów nie ma jednak takich parametrów jak piana PUR, będąca wciąż rozwiązaniem innowacyjnym na rynku termoizolacji. Izolacja dachu pianką PUR to najskuteczniejszy sposób na izolację, mimo że małymi kroczkami zdobywa rynek w Polsce.

Ocieplenie dachu skośnego, aplikując pianę poliuretanową, pozwala na wykonane izolacji bez konieczności wzmacniania konstrukcji dachu. Piana, która po natrysku znacznie zwiększa swoją objętość, pęczniejąc na danej powierzchni, szczelnie izoluje nawet najmniejszy element i szczelinę w konstrukcji dachu. Warstwa, która powstaje po natrysku, nie ma łączeń, ani spoin, przez co znacznie zmniejsza się współczynnik przenikania ciepła.

Porowata struktura pianki PUR, wypełniona jest powietrzem, w związku z czym eliminuje ryzyko powstania pleśni i grzybów, a co najważniejsze umożliwia oddychanie przegród dachowych. Mimo wielu sporów na tym gruncie — pianka PUR jest całkowicie ognioodporna. Jest również przyjazna alergikom i bezpieczna zarówno dla domowników, jak i zwierząt. Izolacja dachu pianką PUR wydaje się, więc rozwiązaniem najrozsądniejszym.

Jak ociepla się dach skośny?

Izolacja dachu pianką PUR może odbywać się na dwa sposoby — od wewnątrz i od zewnątrz. To, na jaki się zdecydujemy, zależy od funkcji jaką ma pełnić poddasze. Do izolacji dachu, wybiera się materiały lekkie, które nie obciążają konstrukcji budynku.

Izolacja dachu od wewnątrz to najpopularniejszy sposób termoizolacji. Materiał umieszczany jest pod krokwiami oraz między nimi. Taki sposób izolacji powoduje, że zmniejszeniu ulega kubatura pomieszczeń oraz ich wysokość. Ze względu na to, od wewnątrz ociepla się z reguły poddasza nieużytkowe. Przy czym ten sposób izolacji jest dość prosty i szybki, a przy okazji pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty.

Izolacja dachu pianką PUR od zewnątrz to proces, który wymaga więcej pracy i trwa dłużej. Niekiedy dużo dłużej, ponieważ wpływ na przebieg prac ma pogoda. Prac nie można wykonywać, gdy pada deszcz lub wieje silny wiatr. Izolacja dachu od zewnątrz całkowicie eliminuje powstawanie mostków cieplnych oraz nie zmniejsza pomieszczeń wewnątrz.

Ocieplanie dachu pianką poliuretanową oraz każdym innym materiałem musi być wykonywane w odpowiednich warunkach atmosferycznych. Nie może padać ani mocno wiać. Pracę najlepiej zaplanować na okres wiosenno — letni. Co więcej, drewno nie może być zbyt wilgotne, a dopuszczalna wilgotność nie powinna przekraczać 12%. Przed rozpoczęciem prac związanych z izolacją, należy oczyścić i osuszyć powierzchnię.

Zalety izolacji dachu pianką PUR

Przez nieocieplone poddasze może uciekać nawet do 30% ciepła całego domu. Ma to wpływ nie tylko na zmniejszony komfort domowników, ale również znaczne straty energii i podwyższone rachunki za ogrzewanie. Dobrze wykonana izolacja dachu pianką PUR przyczynia się więc do znacznych oszczędności oraz poprawy wygody życia. Komfort cieplny w pomieszczeniu oznacza również to, że ciepło nie przenika do domu, podczas gdy na zewnątrz mamy ponad 30 stopni oraz nie ucieka, gdy na zewnątrz panuje mróz. To bardzo ważne, ponieważ nie tylko wpływa na dobre samopoczucie, ale sprawia również, że nie musimy intensywnie korzystać z takich urządzeń jak chociażby klimatyzatory, a to również jest oszczędność. Ponadto izolacja dachu pianką PUR daje świetną barierę akustyczną.

Opublikuj komentarz