Zalety budownictwa z prefabrykatów betonowych

Jakie są zalety budownictwa z prefabrykatów betonowych? Budynki stawiane za pomocą prefabrykatów betonowych, bez wątpienia cieszą się coraz większą popularnością. Za taki stan rzeczy odpowiada głównie czas wybudowania takiego budynku. Dzięki stosowaniu gotowych modułów możemy postawić dom w stanie surowym nawet w kilka tygodni. Szybki proces budowy pozwala na większą liczbę inwestycji w roku, co również jest dużym plusem dla deweloperów, którzy chcą wykonywać takie domy do dalszej sprzedaży. Czym jednak są prefabrykaty betonowe i dlaczego stały się tak popularne?

Czym jest prefabrykat?

Prefabrykat jest to element wykonany ze zbrojonego betonu, który stanowi praktycznie gotowy do dalszych prac produkt. Oznacza to, że montując przykładowo ścianę lub strop z prefabrykatów betonowych, do finalnego wykończenia nie potrzebujemy już dużego nakładu pracy. Są to bowiem konstrukcje, które łączy się ze sobą i nie potrzebują skomplikowanej i czasochłonnej obróbki. Z prefabrykatów możemy wznosić ściany, czy wykonywać stropy.

fot. pixabaycom | cc0

Zalety budownictwa z prefabrykatów betonowych

Jakie są główne zalety budownictwa z prefabrykatów betonowych? Zalet wznoszenia budynków z gotowych elementów jest wiele, ale przede wszystkim, jako zalety możemy wskazać:

  • Czas – jest to jedna z głównych i najistotniejszych zalet prefabrykatów. Domy stawiane w tej technologii z gotowych modułów możemy postawić w stanie surowym nawet w 3-4 tygodnie.
  • Brak ukrytych, dodatkowych wydaktów — dtosując gotowe moduły, już na etapie projektu wiemy, ile dokładnie materiału jest potrzebne i znamy jego dokładny koszt. Jest to niemalże niemożliwe w przypadku tradycyjnych materiałów budowlanych.
  • Energooszczędność — może być to dość zaskakujące, ponieważ beton jest w teorii materiałem zimnym. Istnieją jednak prefabrykaty tworzone z takiego materiału jak keramzyt. Są dużo lżejsze i wypełnione pęcherzykami powietrza. Ilość pęcherzyków jest ogromna, a powietrze jest dobrym izolatorem.
  • Możliwość bardzo szybkiej realizacji — wiedząc dokładnie, jakie elementy są potrzebne na dany budynek, jeszcze przed wydaniem pozwolenia na jego budowę, możemy zamówić wszystkie potrzebne prefabrykaty. Oczywiście w tradycyjnym budownictwie również możemy wcześniej zamówić materiały potrzebne na budowę. Jednak budowę możemy rozpocząć dopiero po wydaniu pozwoleń.