Jak zabezpieczyć dachówkę ceramiczną?

Jak zabezpieczyć dachówkę ceramiczną? Dachówka ceramiczna jest w końcu niezwykle trwałym i odpornym na wiele czynników materiałem. Niejednokrotnie firmy, które zajmują się czyszczeniem dachów, mają do czynienia z dachówką mającą nawet 100 lat, o dziwo dalej prezentującą się świeżo i estetycznie. Aby jednak było to możliwe, należy raz na jakiś czas przeprowadzać impregnacje i zabezpieczenie pokrycia dachowego. Biorąc pod uwagę późniejszą trwałość dachówek, jest to inwestycja niebywale opłacalna. Nigdy bowiem nie będziemy musieli martwić się o ewentualny remont dachu.

Dlaczego warto zabezpieczyć dachówkę ceramiczną?

Jak i dlaczego warto zabezpieczyć dachówkę ceramiczną? Niestety warunki atmosferyczne nie oszczędzają żadnego rodzaju pokrycia dachowego — jedne wolniej, inne szybciej, jednak wszystkie po czasie ulegają niszczącym siłom natury. Co dokładnie wpływa na taką postać rzeczy? Kurz, sole, algi, mech, kwaśne deszcze, soki z drzew, sadza, przemarzanie, nagrzewanie, silne nasłonecznienie, czy wilgoć, to tylko niektóre z czynników, które mają niszczący wpływ na dachówkę. Żeby maksymalnie wydłużyć żywotność dachu, należy koniecznie zabezpieczyć go przed ich działaniem.

fot. pixabaycom | cc0

Każda dachówka jest taka sama?

Każda dachówka jest taka sama? Otóż nie. Wyróżnia się dachówki ceramiczne naturalne, angobowane, czy szkliwione. Każda z nich ma inną podatność na czynniki naturalne. Właśnie dlatego ważnym jest, aby ocenić dokładnie stan dachu i zadziałanie w odpowiednim momencie. Dla dachówki ceramicznej okres, w którym należy baczniej spoglądać na stan dachu to około 12 lat.

Impregnacja, czy malowanie dachów?

Jak zabezpieczyć dachówkę ceramiczną? Impregnacja, czy malowanie dachów? Co będzie korzystniejsze? Przed tym wyborem i tak czeka nas czynność, jaką jest czyszczenie dachów. W trakcie prac związanych z myciem dachówki ceramicznej naprawia się ubytki, wymienia dachówki, zakleja nieszczelne miejsca, dokonuje oględzin stanu dachu, rynien, czy kominów. Następnie w przypadku gdy dachówka nie straciła jeszcze koloru pod wpływem promieniowania, nie zaczyna porastać mchem, a brud atmosferyczny nie jest duży, wystarczy impregnacja lub nowoczesna nanoimpregnacja. Impregnat jest odporny na działanie alkaliów i jest środkiem konserwującym, który wnika w podłoże. Zapobiega przenikaniu deszczu i wody do konstrukcji oraz daje powierzchnię o wysokim efekcie antyadhezyjnym. Pozwala parze wodnej pochodzić z wewnątrz konstrukcji na zewnątrz. Zapobiega zniszczeniom spowodowanym mrozem. Taki zabieg chroni do 10 lat przed negatywnym wpływem korozji biologicznej. W przypadku gdy dach porasta mchem, wyblaknął lub brud siada mocniej niż kiedyś, konieczne jest malowanie specjalnymi farbami przemysłowymi. Tylko takie produkty utrzymają się na twardej powierzchni dachu. Jak można się domyślić, czynności tego typu to zadanie dla specjalistów. Firmy tego typu świadczą przeważnie kompleksowe usługi, związane z myciem i czyszczeniem elewacji oraz dachów.