×

Rekuperacja – czym jest

Rekuperacja – czym jest

Rekuperacja, czym jest to innowacyjne rozwiązanie? Wielu z nas słyszało hasło rekuperacja, ale niewielu wie, czym właściwie jest i co daje posiadanie rekuperacji w gospodarstwie domowym. Zacznijmy od początku — rekuperator jest urządzeniem stosowanym w systemach wentylacyjnych, pozwalając na wymianę powietrza w domu i odzyskiwanie ciepła z powietrza wywiewanego. Rekuperator pozwala cieszyć się świeżym powietrzem, bez konieczności otwierania okien, a zatem bez niepotrzebnych strat energii. Rekuperator to jedno, ale rekuperacja — czym jest i jakie są jej zalety?

fot. pixabaycom | cc0

Co to jest rekuperacja?

Czym jest rekuperacja? Jest to rodzaj mechanicznej wentylacji, która pozwala odzyskać część ciepła z ogrzanego powietrza. Ruch powietrza wytwarzany jest przez urządzenie, o którym pisaliśmy wyżej — rekuperator. Ten element rekuperacji kontroluje ruch nawiewanego oraz wyprowadzanego z pomieszczeń powietrza. Z nagrzanego pomieszczenia, w którym znajdują się zanieczyszczenia, ciepło jest po części odzyskiwane i wykorzystywane do ponownego ogrzewania pomieszczeń. Takie rozwiązanie pozwala zachować w domu wysoką jakość powietrza oraz redukuje straty ciepła, co za tym idzie, obniżając rachunki za ogrzewanie. Dodatkowo powietrze zostaje skutecznie oczyszczone z wszelkich zanieczyszczeń i alergenów oraz kurzu, a my nie musimy otwierać okien. Rekuperacja szczególnie przydaje się zimą, gdy powietrze na zewnątrz osiąga najwyższy poziom zanieczyszczeń i smogu. Nie wspominając już o niskiej temperaturze, która przy otwartych oknach wyziębia pomieszczenia. Rekuperacja — czym jest, już wiemy, a jakie są główne zalety jej posiadania?

Zalety posiadania rekuperacji

Wiedząc, czym jest rekuperacja, z pewnością wiele osób zainteresuje się tym innowacyjnym rozwiązaniem, jednak poza wysoką jakością powietrza i redukcją utraty ciepła, posiada jeszcze szereg innych zalet:

• automatyczna kontrola nad ilością nawiewanego i wywiewanego powietrza
• ograniczenie hałasu, który napływa poprzez otwarte okna
• systematyczne usuwanie wilgoci z pomieszczeń
• usuwanie nieprzyjemnych zapachów
• ograniczenie ilości kurzu w domu
• wolne od roztoczy, czyste powietrze w pomieszczeniach
• możliwość pełnej automatyzacji rekuperacji poprzez montaż specjalnych czujników
• możliwość działania latem razem z klimatyzacją

Opublikuj komentarz