Na czym polega odgrzybianie i mycie elewacji?

Na czym polega odgrzybianie i mycie elewacji? Mycie elewacji jest zabiegiem konserwacyjnym, który powinien być wykonywany przynajmniej raz na kilka sezonów — lat. Elewacja pełni funkcję reprezentacyjną, więc jej wygląd jest wyjątkowo istotny. Zanieczyszczone ściany utrudniają możliwość cyrkulacji powietrza i sprzyjają rozwojowi mikroorganizmów. Glony i grzyby mają negatywny wpływ na konstrukcję domu. Podczas mycia elewacji, bardzo ważne jest odpowiednie dobranie preparatów czyszczących, dlatego w tej kwestii warto zaufać specjalistom, którzy dostosują je nie tylko do rodzaju zanieczyszczeń, ale również materiału, z jakiego wykonana jest elewacja.

Jak wygląda mycie elewacji?

Jak wygląda mycie elewacji? Odpowiednią metodę czyszczenia elewacji należy dobrać w zależności od jej rodzaju oraz stopnia zabrudzenia. Czyszczenie elewacji zaleca się przeprowadzać po sezonie zimowym. Warto mieć na uwadze, że budynki zlokalizowane przy ruchliwej drodze lub w pobliżu lasu, będą potrzebowały częstszego mycia i czyszczenia. Profesjonalne firmy, wykonywujące mycie elewacji, wykorzystują sprzęt do pracy na wysokości oraz myjki ciśnieniowe. Proces ten wymaga od fachowców wiedzy i doświadczenia w zakresie doboru odpowiedniego ciśnienia wody, przystosowanej do tego dyszy oraz właściwego detergentu. To bardzo istotne, ponieważ nieodpowiednie dobranie metody oraz preparatu, może spowodować uszkodzenie elewacji. Metoda mycia ciśnieniowego, idealnie nadaje się do czyszczenia elewacji drewnianych, kamiennych, klinkierów oraz tynków. Należy wiedzieć, że stosowanie preparatów chemicznych to ostateczność w przypadku bardzo uciążliwych zabrudzeń. Białe wykwity na klinkierze usuwa się miękką szczotką, a wodą spłukuje tylko pozostałości. Można również wykorzystać odpowiedni środek chemii budowlanej.

fot. pixabaycom | cc0

Odgrzybianie elewacji — co należy wiedzieć?

Na czym polega odgrzybianie elewacji? Elewacja, na której pojawiły się wykwity biologiczne, czyli pleśń lub grzyby wymaga zastosowania nieco innej techniki niż w przypadku elewacji zabrudzonej kurzem, czy pyłem. Przede wszystkim wymagane jest użycie specjalistycznych preparatów grzybobójczych. Na powstawanie pleśni i grzybów, szczególnie narażone są gładkie powierzchnie oraz tynki, posiadające wysoki stopień nasiąkliwości, a także tynki mineralne. Tynki silikonowe i akrylowe są bardziej odporne na zanieczyszczenia, a zawarte w nich polimery, zabezpieczają przed korozją biologiczną. Odgrzybianie elewacji może okazać się jednak konieczne również i w tym przypadku. Początkowo powierzchnię ścian zewnętrznych trzeba umyć za pomocą myjki ciśnieniowej i w niektórych przypadkach szczotek, a potem zastosować środki grzybobójcze. Po odkażeniu elewacje trzeba spłukać czystą wodą oraz zabezpieczyć impregnatem lub farbą z biocydami.