×

Jak stworzyć nowoczesne loftowe wnętrze?

Jak stworzyć nowoczesne loftowe wnętrze?

Zastanawiając się, jak stworzyć nowoczesne loftowe wnętrze, warto zapoznać się z historią stylu, by lepiej zrozumieć, dlaczego należy stosować takie, a nie inne rozwiązania. Styl loftowy to bowiem styl wymagający pewnego wyczucia i wiedzy. Charakteryzuje się surowością formy, minimalizmem, brakiem dekoracji, czy używaniem takich materiałów, jak metal, szkło oraz drewno. Skąd wziął się popularny styl loftowy, który coraz częściej gości w naszych wnętrzach i jak stworzyć nowoczesną przestrzeń, nawiązującą do tego stylu?

Styl loftowy — skąd wziąła się moda na surowy minimalizm?

Styl loftowy narodził się w latach 50 XX wieku, w Stanach Zjednoczonych. Podczas trwającej recesji, spowodowanej potężnym kryzysem ekonomicznym. Hale, fabryki i magazyny opustoszały niemalże z dnia na dzień. Uliczni artyści, zbuntowana młodzież i ludzie pozbawieni środków do życia zaczęli licznie gromadzić się w opuszczonych budynkach, które z czasem zaczęły pełnić funkcje mieszkań i pracowni. Aby zaaranżować pustą przestrzeń, ludzie znosili to, co mieli lub znaleźli na pchlich targach. W ten sposób powstał styl loftowy. Wyróżniał się surowością materiałów, wykończenia i form. Na ścianach często była goła cegła, beton lub metal. Okna były pozbawione rolet, czy zasłon, stanowiły jednocześnie centralny punkt pomieszczeń, przez swoje potężne rozmiary. Oświetlenie zwisało na gołych kablach, a miejscem do przechowywania były najczęściej metalowe regały, które zostały po dawnych właścicielach. Brakowało dekoracji, obrazów, czy blichtru. Co ciekawe, ludzie na całym świecie właśnie za tę surowość pokochali loftowy styl, który z czasem przeniósł się do apartamentów i domów zamożnych mieszkańców Ameryki i całego świata.

fot. pixabaycom | cc0

Jak stworzyć nowoczesne wnętrze w stylu loft — loftowe meble

Wiemy już, jaka historia kryje się za minimalizmem stylu loft i do czego nawiązuje. Jak jednak przenieść aurę loftu do swojego wnętrza? Czy nowoczesne meble dostępne obecnie w sklepach, mogą w ogóle umożliwić stworzenie takiej przestrzeni? Na szczęście tak, choć wiadomo, że nowoczesny loft wygląda nieco inaczej niż pierwotnie. W związku z rosnącą popularnością industrializmu, producenci dopasowali swoje projekty tak, by mogły idealnie wpasować się w idee stylu. Właśnie tak powstały regały loftowe, która zgoła różnią się od swoich jakże popularnych przodków. Myśląc o regale, mamy przed oczami potężny mebel, który w większości domów stał pod ścianą w towarzystwie szafy i szafki RTV. Nie zachwycał urodą, był raczej meblem pierwszej potrzeby, dzięki dużej powierzchni do przechowywania. Regały loftowe łamią te stereotypy. Są to regały ażurowe, czyli pozbawione tylnej ściany — otwarte, które możemy z powodzeniem postawić nawet na środku pomieszczenia. To wcale nie znaczy, że nie są funkcjonalne. W zależności od wybranego modelu możemy cieszyć się dowolną ilością półek i wolnego miejsca. Regały loftowe przeważnie wykonane są z metalu połączonego z drewnem, co świetnie wpisuje się w idee stylu.
A co poza regałami? Tak jak wspomnieliśmy, rynek odpowiada na potrzeby konsumentów. Możemy dziś znaleźć iście industrialne perełki, takie jak metalowe stoliki kawowe, czy industrialne oświetlenie, zwisające na długich kablach. Jeżeli chodzi o meble tapicerowane, również możemy znaleźć mocno minimalistyczne modele, pozbawione pikowań, czy innych ozdób.

Opublikuj komentarz