Jak pozbyć się zanieczyszczeń na dachu?

Jakie zanieczyszczenia znajdują się na dachu i jak się ich pozbyć? Otóż dach naszego domu, tak jak i inne jego części wymaga raz na jakiś czas profesjonalnego wyczyszczenia. Jest to, podobnie jak elewacja, wyeksponowana część domu a przez to narażona na różne zanieczyszczenia. Automatycznie odpowiada za wygląd całej posiadłości, więc tym bardziej powinno nam zależeć na estetyce tego elementu.

Jakie zanieczyszczenia mogą znajdować się na dachu?

Zanieczyszczenie dachu w dużej mierze zależy od tego, czy np. znajduje się w miejscu zacienionym lub narażonym na działanie wilgoci. Wpływ na pojawiające się na dachu, czy elewacji zanieczyszczenia ma również to, czy budynek znajduje się przy lesie lub ruchliwej ulicy. Najczęściej występujące zanieczyszczenia, to:

  • gałęzie, liście, igły z drzew, pył
  • ptasie odchody
  • odpadający tynk lub uszkodzone dachówki
  • algi, mech, glony, porosty, soki z drzew
  • zanieczyszczenia pozostawione przez ekipy budowlane: gwoździe, śrubki, wkręty
  • brud atmosferyczny i kurz
  • brud z pobliskich budynków przemysłowych, ulicy
  • sadza z kominów
czyszczenei dachów

fot. pixabaycom | cc0

Gdzie najczęściej występują zabrudzenia dachowe?

Gdzie najczęściej występują zabrudzenia dachowe? Zanieczyszczenia lokalizują się najczęściej w miejscach, do których mogą się łatwo przyczepić w przypadku gałęzi, czy liści, czyli w pobliżu kominów, systemów okablowania, obróbek blacharskich, które wystają, okien dachowych i między dachówkami, jeżeli występują jakieś szczeliny. Pozostałe zanieczyszczenia z biegiem lat osadzają się na dachu przywiane z wiatrem oraz opadające razem z deszczem.

Co nam grozi, jeżeli nie zdecydujemy się na czyszczenie dachu?

Co nam grozi, jeżeli nie zdecydujemy się na czyszczenie dachu? W sytuacji, gdy w jednym miejscu nagromadzi się większa ilość zanieczyszczeń i zadziałają na nie zmieniające się czynniki atmosferyczne — głównie wilgoć, mogą rozpocząć się ich procesy gnilne, co z kolei może skutkować powstawaniem korozji na dachu blaszanym. To z kolei prowadzi do powstawania ubytków, które są zagrożeniem dla szczelności dachu. W przypadku dachówek narażone są na porastanie mchem. Przez to może dojść do rozrostu systemu korzeniowego, będącego zagrożeniem dla struktury dachówki.

Jak usunąć zabrudzenia z dachu?

Jak usunąć zabrudzenia z dachu? Jeżeli uda się już oczyścić dach z wszelkich zanieczyszczeń, warto go odpowiednio zabezpieczyć przed gromadzeniem się nowych dla zachowania długotrwałego efektu czystości i wydłużenia żywotności połaci dachowych. Zabezpieczeniem takim może być impregnacja lub nanoimpregnacja, czyli nałożenie środka, który nadaje dachówce właściwości samoczyszczące, chroniąc przed wilgocią, osadzaniem się brudu i wzmacniając strukturę pokrycia. Profesjonalne firmy, zajmujące się czyszczeniem dachów i elewacji, szybko i skutecznie nakładają taki impregnat za pomocą agregatów malarskich. Kolejnym sposobem na zabezpieczenie dachu, zwłaszcza takiego, który jest już w złym stanie, ale jeszcze nie wymaga całkowitej wymiany, jest malowanie dachów. Taki zabieg jest w stanie wydłużyć żywotność pokrycia dachowego nawet o 15-20 lat. Z pewnością będzie to opcja tańsza niż kompleksowy remont tego elementu domu.