×

Systemy nawadniania ogrodów — oszczędność czasu i pieniędzy

Systemy nawadniania ogrodów — oszczędność czasu i pieniędzy

Systemy nawadniania ogrodów pozwalają na automatyczne nawadnianie terenu zielonego wokół naszego domu. Po pierwsze pozwalają oszczędzić 50% wody, w porównaniu z podlewaniem ręcznym, po drugie umożliwiają relaks w najwyższym znaczeniu tego słowa. Bo któż nie marzy o tym, by popijać poranną kawę, leżąc na tarasie z książką, w otoczeniu zielonych roślin i traw, podczas gdy ich podlewanie odbywa się automatycznie, bez kiwnięcia palcem. Dokładnie taki scenariusz jest możliwy, gdy zdecydujemy się na systemy nawadniania ogrodów. To jednak nie wszystko. System może podlewać rośliny również w nocy, gdy jest mniejsze parowanie oraz wtedy, gdy właściciel wygrzewa się w promieniach tropikalnego słońca, przebywając na wakacjach.

fot. pixabaycom | cc0

Jak działa system do automatycznego nawadniania ogrodów?

Aby system działał prawidłowo oraz spełniał swoje funkcje, jeszcze przed montażem należy dokładnie określić, w jakich miejscach mają znajdować się zraszacze oraz w jaki sposób ułożyć linie kroplujące i węże. Natomiast sam montaż systemów do nawadniania należy zaplanować po zakończeniu budowy, przed rozpoczęciem wszelkich prac związanych z terenem zielonym. W przeciwnym razie narazimy swój portfel na dodatkowe koszty, a ogród na niepotrzebne szkody, związane z kopaniem i rozkopywaniem tego, co już się w nim znajduje. Co do samego działania systemu do automatycznego nawadniania, zasięg działania zraszaczy należy zaplanować, tak, by odrobinę na siebie zachodził, aby żaden fragment ziemi nie pozostał suchy. Bardzo ważne jest również przemyślenie odpowiednich sekcji, w których będą działały wyłącznie określone urządzenia, odpowiadające za podlewanie tego samego typu roślin. Jest to o tyle ważne, że każdy rodzaj roślinności potrzebuje innego natężenia i ilości wody. Poszczególne sekcje pracują pojedynczo. W ten sposób system będzie pracował etapowo, w zależności od ilości sekcji oraz ciśnienia i wydatku wody.

Elementy składowe systemów nawadniających

Do elementów, które wchodzą w skład automatycznych systemów nawadniających, należą:

• zraszacze statyczne
• zraszacze turbinowe
• microzraszacze
• dysze
• studzienki irygacyjne
• rury i ich łączenia
• filtry
• elektrozawory
• dripline
• taśmy kroplujące
• sterowniki

Niewątpliwą zaletą rozwiązania, jakim jest system nawadniający ogród, jest możliwość pełnej personalizacji zarówno względem roślin, jak i inwestora. System musy być bowiem dobrany odpowiednio do rodzaju roślinności, znajdującej się w ogrodzie. Tylko w ten sposób uzyskamy oczekiwane efekty.

Zalety systemów nawadniających ogrody

Systemy do nawadniania ogrodów to w zasadzie same zalety i ciężko doszukać się w nich choć jednej wady. Przede wszystkim pozwalają oszczędzać wodę, co jest dziś szczególnie ważne. A jako ciekawostkę można podać to, że możemy korzystać również z wody deszczowej — wystarczy wybrać odpowiednie rozwiązanie w naszym systemie i odpowiednio wcześniej to zaplanować. Kolejna zaleta to bez wątpienia nasz wolny czas, który zyskujemy, gdy system sam podlewa nasz ogród. Największe korzyści płynące z automatycznego nawadniania to jednak te, dotyczące samych roślin. Podlewając ręcznie, nikt nie będzie w stanie zapewnić im odpowiedniej temperatury wody, intensywności podlewania, częstotliwości, czy sposobu, w jaki lubią być podlewane. Co ciekawe, podlewając rośliny nocą, system zapewnia dotarcie wody do samych korzeni, ponieważ woda nie paruje. Gdy na dworze jest wilgotno i pada deszcz, system automatycznie wyłącza lub zmniejsza ilość dostarczanej wody.

Opublikuj komentarz