Jakie materiały budowlane do wznoszenia ścian?
Budowa domu to niezwykle ważna jak nie najważniejsza inwestycja w życiu. Kluczową rolę podczas budowy spełniają materiały budowlane, w szczególności te, z których wznoszone będą ściany oraz pokrycie dachowe. Dziś skupimy się jednak na materiałach, potrzebnych do wzniesienia ścian – warto dokładnie przemyśleć tę inwestycję, ponieważ od wybranego materiału, zależy trwałość, solidność budynku oraz koszt późniejszej eksploatacji. Podczas wyboru materiałów, należy kierować się parametrami, takimi jak ciepłochłonność, akustyka oraz łatwość budowania, a także ocieplenia i wykończenia.
Najpopularniejsze materiały budowlane do wznoszenia ścian
Omawiając najpopularniejsze materiały budowlane do wznoszenia ścian, można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje. Są to:
- Pustaki ceramiczne – najpopularniejszy materiał obok cegieł ceramicznych. Skład pustaków, to woda, glina i piasek. Pustaki mogą być drążone lub pełne, mają różne rozmiary i klasy wytrzymałości.
- Bloczki betonowe — najchętniej wybierane to te, wykonane z betonu komórkowego, czyli gazobetonu. Są niezwykle lekkie i ciepłe, ponieważ znajdują się w nich pęcherzyki powietrza. Ściany jednowarstwowe wznosi się z bloczków od 36,5 do 48 cm, a ściany dwuwarstwowe od 24 do 30 cm grubości.
- Silikaty — są to bloki wapienno-piaskowe. Są bardzo wytrzymałe i wyróżniają się znakomitymi właściwościami izolacji akustycznej. Są również niepalne, więc gwarantują najwyższe bezpieczeństwo. Ich cena jest jednak nieco niższa, niż w przypadku pozostałych materiałów.
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając materiały budowlane do wznoszenia ścian?
Na jakie parametry warto zwrócić uwagę, wybierając materiały budowlane do wznoszenia ścian? Z pewnością jednym z nich jest izolacyjność termiczna. Określa ją współczynnik U – czym niższy tym lepiej. Obowiązujące przepisy budowlane, określają, że ściana zewnętrzna powinna mieć współczynnik U na poziomie 0,3. Najcieplejsze materiały to ceramika, beton komórkowy i keramzytobeton. Kolejny czynnik, to izolacja akustyczna – im większa, tym lepsza. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się silikaty lub ceramika tradycyjna. Gorszą izolacyjnością akustyczną wyróżnia się niestety beton komórkowy. Wpływ na mikroklimat w domu to również bardzo ważny parametr. Mogą go zapewnić materiały budowlane, akumulujące parę wodną i ciepło. Tu warto przyjrzeć się silikatom, które chłoną wilgoć i oddają ją, gdy powietrze jest zbyt suche. Ostatni parametr, ważny podczas wyboru materiałów to odporność na czynniki zewnętrzne. Tutaj trzeba porównać nasiąkliwość materiałów – im jest mniejsza tym lepiej.
Opublikuj komentarz